Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kohvis leiduvad ühendid võivad olla abiks maksatsirroosi ravis

Kohvis sisalduvad ained võivad pidurdada maksatsirroosi kulgu
Kohvis sisalduvad ained võivad pidurdada maksatsirroosi kulgu Autor/allikas: Wikimedia Commons

Ajakirjas Hepatology avaldatud uuring näitab, et igapäevased 2-3 tassi kohvi võivad alandada maksatsirroosi suremuse riski koguni 66 protsenti.

 

Vastavalt Maailma Terviseorganisatsiooni andmetele esineb maksatsirroosi 1.3 protsendil maailma elanikkonnast.

Singapuri teadlased uurisid erinevate jookide toimet maksatsirroosi suremusriskile ning leidsid, et kohv alandab vastavat tõenäosust. Uuring hõlmas üle 63000 Singapuris elava hiinlase vanusevahemikus 45-74 eluaastat. Osalejaid jälgiti keskmiselt 15 aasta jooksul. Selle aja vältel suri 14928 uuritavat, neist 114. esines maksatsirroos.

Uuring näitas, et igapäevaselt vähemalt 20 grammi etanooli tarbinud inimestel oli maksatsirroosi suremuse risk kõrgem. Samas oli vastav risk oluliselt madalam kohvijoojatel, avaldudes eriti selgelt selliste tsirroosi juhtude korral, mis ei olnud seotud hepatiidiviirusega.
Igapäevaselt kaks või rohkem tassi kohvi joovatel inimestel oli vastav risk koguni 66 protsenti madalam kui mitte kohvijoojatel.

Uuringu autorid rõhutavad, et nende töö annab lisatõuke kohvi terapeutilise potentsiaali hindamiseks tsirroosipatsientidel.

Loe lisa:
Drinking coffeee linked to decreased liver cirrhosis death risk (Medical News Today)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: Medical News Today

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: