Kas e-sigaretid soodustavad suitsetamisest loobumist? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Debatt viimastel aastatel hüppeliselt populaarsust kogunud e-sigarettide poolt pakutavate eeliste üle kütab endiselt kirgi. Uue tuhandet uurimisalust hõlmanud uuringu kohaselt ei soodusta nende kasutamine nikotiinist ega tavalistest sigarettidest loobumist. Autorite sõnul ei tohiks siiski seadeldisi must-valgena näha, kuid e-sigarette käsitlevate reklaamide sisu tuleks paremini reguleerida.

E-sigaretitööstuse käive on alates 2008. aastast pea iga aastaga kahekordistunud. Sõltuvalt vaatenurgast on nähtust nii tervitatud kui hukkamõistetud. Erinevalt tavalisest sigaretist ei pea selle kasutajad hingama sisse tõrva, süsihappegaasi ja mitmeid teisi põlemisprotsessi jääkprodukte, mida hingamisteede haigustega seostatakse, leevendades seega ka ühiskonnale avaldatavat koormat.

Kuid sellele vaatamata kahjustab ka e-sigarettide puhul sissehingatav aur kopse ning see pole vähki tekitavatest ainetest täielikult prii. Kantserogeensete ainete sisaldus moodustab tavaliste sigarettide omast umbes tuhandiku. Samuti on e-sigarette nähtud hüppelauana, mis viib tervikuna nikotiinisõltuvuse laienemiseni.

Ühel nõul ei ole isegi arstid. Leidub arste, kes neid jõuliselt toetavad ja propageerivad, mil teised täielikult nende vastu on.

Teema vastuolulisusele vaatamata pole e-sigarettide mõju väga pikalt ja põhjalikult sõltumatult uuritud. Isegi kui seadeldiste reklaamides kõlavad loosungid veenvana tunduda võivad. „Me avaldasime hiljuti esimese ametliku e-sigareti brändide veebilehtede sisu analüüsi, kus leidsime, et 95 protsendil veebilehtedest leidusid väited nende tervise-eeliste kohta, neist 64 protsendil väideti, et need aitavad suitsetamisest loobuda ja 22 protsendil võis kohata väiteid toetavaid arste,“ märkis Pamela Ling, värske töö juhtivautor.

Samal ajal tuleb eristada kahte suitsetajate gruppi – inimesi, kes e-sigareti abil aktiivselt suitsetamist maha üritavad jätta, ja teisi, kelle jaoks see lihtsalt mugavamat või lihtsamat nikotiini manustamise võimalust kujutab. Esimese grupi puhul on senised uurimused näiteks näidanud, et suitsetamisest suudavad kuue kuu jooksul täielikult loobuda või seda seadme abil oluliselt vähendada ligikaudu pooled uurimisalustest. Alla tuhande inimese hõlmanud nikotiiniplaastrite ja e-sigarettide mõju võrrelnud töös leiti, et mõlema vahendi tõhusus on peaaegu samasugune.

Lingi ja tema kolleegide läbiviidud uuringu eesmärgiks oli aga uurida, kas e-sigaretile üleminek mõjutab üldisemalt inimeste soodumust suitsetamisest loobuda. Tulemuste kohaselt oli aasta järel 88'st e-sigarette kasutanud uurimisalusest aasta järel seda teinud protsentuaalselt vähem inimesi, kui ainult tavapäraseid sigarette pruukinud 846'st uurimisalusest. „Me leidsime oodatult, et suitsetavate sigarettide hulk ja tahe suitsetamisest loobuda ennustas suitsetamisest loobumist küllaltki hästi, kuid e-sigarettide kasutuse põhjal seda teha ei saanud,“ laiendas Ling.

Nii soovitab töörühm tungivalt e-sigarettide reklaamide sisu nende poolt pakutavate eeliste teaduslikult kinnitamise või ümberlükkamiseni karmimalt reguleerida. Euroopa Liidus on hakatud sellele juba tähelepanu pöörama. Tubakatoodete direktiivi poolt turustamisele seatud piirangud aitavad tõendamata väiteid sisaldavate ja noortele mõjuvate turundusstrateegiate nähtavust vähendada.

Hiljuti kiitis Euroopa Parlament heaks otsuse, mille kohaselt seatakse e-sigarettide reklaamile 2016. aasta keskpaigast sarnased reklaamipiirangud kui teistele tubakatoodetele. Samuti tohib e-sigarettides kasutatav vedelik sellest ajast peale sisaldada milliliitri kohta 20 milligrammi nikotiini.

Samas rõhutab Ling, et e-sigarettide kasutamist ei tohiks must-valgena näha. „Arstkonnas nähtav polarisatsioon ja kogukonna lõhenemine võib tugevdada üldisemat ettekujutust, et tegu on vastuolulise teemaga, mis võib nende regulatsiooniprotsessi aeglustada. Toode võib tõepoolest olla kasulik kasutajatele, kes täielikult tubakasigaretid e-sigarettide vastu vahetavad,“ lisas meditsiiniprofessor.

Samuti sõltuvad tema sõnul nende poolt pakutavad eelised rangelt sellest, kuidas neid kasutatakse. „Meie uurimus näitas, et loomulike tingimuste korral kasu ei avaldu – me ei leidnud e-sigarette kasutavate suitsetajate seas tavaliste sigarettide pruukimises mingit olulist muutust. Senikaua kuni tubakat propageeritakse ja see vabalt saadaval on, jätkub sigarettide ja e-sigarettide korraga kasutamine ilmselt sarnaselt, nagu me enda uurimuses täheldasime,“ nentis Ling.

Kuigi sirgjoonelisi lahendusi ei ole, võiks valdkonna reguleerimine e-sigarettide poolt pakutavaid eeliseid Lingi hinnangul maksimeerida. „Regulatsioonid peaksid arvesse võtma nii demograafilisi mustreid, kui üksikisikule avalduvaid mõjusid. Mürkaineid ja kasutamisest tingitud riske vähendavad regulatsioonid üheskoos tubakasigarettide täielikult e-sigarettidega asendamisega peaks nendest tuleneva kasu ühiskonnas võimalikult palju suurendama,“ lisas meditsiiniprofessor.

Uurimus ilmus ajakirjas JAMA Internal Medicine.

Allikas: JAMA Internal Medicine

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: