Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Suitsetamine kahekordistab tuberkuloosi kordumisriski

Suitsetamisest loobumine võib lisada elule aastaid
Suitsetamisest loobumine võib lisada elule aastaid Autor/allikas: Wikimedia Commons

Hiljuti avaldatud uuring toob taaskord välja suitsetamise kahjuliku toime, seostades seda pahet tuberkuloosi kordumisega.

Regulaarne suitsetamine kahekordistab riski, et edukat ravi saanud tuberkuloosipatsientidel areneb haigus uuesti. Uuringu tulemused ilmuvad ajakirja International Journal of Tuberculosis and Lung Disease aprillikuu numbris.

Oma töös jälgisid teadlased 5567 tuberkuloosipatsienti, kõik nad olid edukalt läbinud ravikuuri. Siiski arenes 1,5 protsendil patsientidest haigus uuesti ning selgus, et regulaarsetel tubaka suitsetajatel oli tuberkuloosi kordumise risk kaks korda kõrgem. Regulaarset suitsetamist defineeriti antud töös kui üle 10 sigareti suitsetamist päevas.

Antud uuring annab taaskord selge signaali suitsetamise kahjulikkusest nii patsientidele kui ka rahvatervise töötajatele ja poliitikutele tubakavastaste programmide tõhusamaks arendamiseks.

Uuringust teavitati avalikkust 24. märtsil. Seda kuupäeva peetakse ülemaailmseks tuberkuloosipäevaks, tähistades tuberkuloosi põhjustavate bakterite avastamise aastapäeva Robert Kochi poolt. Uuring rõhutab, et tuberkuloos ei ole mitte muistne tõbi, vaid täiesti tänapäevane haigus, mille mõjud inimesele on aegade jooksul muutunud.

Loe lisa:
New study shows smoking tobacco doubles risk of recurent tuberculosis (Medical News Today)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: Medical News Today

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: