Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Diabeet keskeas võib põhjustada hilisemat mälukaotust

Tervislikud eluviisid panevad aluse nauditavale vanaduspõlvele
Tervislikud eluviisid panevad aluse nauditavale vanaduspõlvele Autor/allikas: Wikimedia Commons

Teist tüüpi diabeediga või kõrge vererõhuga keskealistel inimestel on suurem tõenäosus kannatada hilisemas eas dementsuse käes.

Diabeet võib mõjutada ajuprotsesse pika aja jooksul, vähendades oluliste piirkondade (sh hipokampuse ehk mälukeskuse) mõõtmeid. Diabeet ja kõrge vererõhk suurendavad mikroinsultide ja ajju toitaineid kandvate veresoonte kahjustuste riski.

Pikaaegselt diabeeti põdenud inimeste ajustruktuurid on oluliselt halvenenud, kognitiivne langus toimub seejuures pika perioodi vältel. Mida varem tekib inimesel teist tüüpi diabeet, seda rohkem on aega ka kahjustuste kujunemiseks.

Uuring hõlmas enam kui 1400 inimest, kelle keskmiseks vanuseks oli 80 eluaastat ja kellest enamik kannatas mõningase kognitiivse languse käes. Erinevad testid ja uuringud näitasid, et keskeas diabeedi diagnoosi saanud inimeste aju oli keskmiselt 2.9 protsenti väiksem; hipokampus koguni 4 protsenti väiksem kui mittediabeetikutel. Hipokampuse mõõtmete vähenemisega kaasneb nii pikaajalise mälu kui ka hiljutiste sündmuste meenutamise halvenemine.
Niisamuti seostus diabeedi väljakujunemine keskeas 85 protsenti kõrgema riskiga aju mikroinsultide esinemiseks. Selliste inimeste seas avaldus nii mõtlemis- kui mäluprobleeme kaks korda suurema tõenäosusega.

Uurijad rõhutavad vajadust järgida diabeedi ja hüpertensiooni ennetuseks tervislikke eluviise kogu elu jooksul.

Uuringu tulemused ilmusid ajakirjas Neurology.

Loe lisa:
Diabetes in middle age may cause memory problems (WebMD)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: WebMD

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: