Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

19. märtsil 1800 püüdis Humboldt esimesed elektriangerjad

Autor/allikas: Wikimedia Commons

19. märtsil 1800 püüdis Preisi loodusteadlane Alexander von Humboldt koos oma kaaslase Aimé Bonplandiga esimesed elektriangerjad.

Humboldt oli oma kokku viis aastat kestnud Lõuna-Ameerika džunglitesse korraldatud ekspeditsiooniga jõudnud parasjagu Orinoco jõe kallastele, kui ta pooljuhuslikult angerjatest kubisevasse sohu sattus. Humboldt kaebles pärast elektriangerja peale astumist terve järgneva päeva, kuidas ta liigesed valutavad.

Loodusteadlase meetod täiendavate katsete tegemiseks oli pehmelt öeldes häiriv – koos kaaslastega ajas ta angerjatega täidetud järve 30 hobust, et need angerjaid väsitaksid ja kurnaksid. Kaks hobust uppus esimese viie minutiga. Sellele vaatamata olid angerjad hiljem küllaltki altid inimestele elektrišokke andma. Kuid see Humboldtit eriliselt ei häirinud – väidetavalt lasi ta neil seda veel mitu korda tahtlikult teha. Neist ühe korra hoidis ta seejuures käes metalleset.

Kaheksa aastat hiljem avaldas Humboldt artikli „Elektriangerja vaatlus Uues Maailmas“.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: