Inflatsioon sai kauaoodatud tõestust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1395084061000 | amCalendar}}
BICEP2 teleskoop
BICEP2 teleskoop Autor/allikas: Steffen Richter/Creative Commons

Rahvusvaheline töörühm on koostöös lõunapoolusel asuva BICEP2 teleskoobi kollektiiviga leidnud tulemuste paikapidavusel esimest korda otsest tõestust inflatsioonist – kosmilisest epohhist, mille vältel universum vahetult pärast sündi valguse liikumiskiirusest märgatavalt kiiremini paisus – toestades sellega omakorda Suure Paugu mudeli vundamenti.

BICEP2 teleskoop mõõdab kosmilise mikrolaine-taustkiirguse polarisatsiooni, mis peegeldab  valguslainete elektrivälja võnkesuunda. Viimane kannab endas omakorda varajase universumi kohta infot, mis muidu kättesaamatuks jääb. Kui valgusel tavaliselt eelistatud võnkesuund puudub, siis erinevad nähtused saavad mikrolaine-taustkiirgusele iseloomuliku jälje jätta.

Leidub kaks erinevat võnketüüpi – E- ja B-polarisatsioon. Esimene tekib, kui valgus laetud osakestelt hajub. Taustkiirguses õhkõrnu spiraalseid mustreid tekitav B-mood võib aga anda tunnistust kahest nähtusest. Suure massiga gravitatsiooniläätsed väänasid E-võnketüübiga valgust või oli oma osa mängida ürgsematel gravitatsioonilainetel, mis peegeldavad endas aegruumi enda struktuuri võbelust. Erinevad inflatsiooni kaasavad mudelid teevad erinevaid ennustusi, millised selle käigus vabaneva gravitatsioonikiirguse omadused täpselt on.

B-mood peegeldub mikrolaine-taustkiirguses esinevates spiraalsetes mustrites. BICEP2
 

Kolm aastat kestnud analüüsi tulemusena suutiski Clement Pryke'i, Jamie Bocki ja Chan-Lin Kao juhtitud töörühm täheldada ootamatult tugevat signaali B-polarisatsioonist. Seejuures vastab registreeritud valguse keeriselisuse-määr (r-parameeter) lihtsamat sorti inflatsiooni mudelitele, mida samuti kosmilist mikrolaine-taustkiirgust jälgiv Plancki kosmoseteleskoop eelnevalt välistanud oli. Samas põhinesid toonased järeldused kosmilise mikrolaine-taustkiirguse temperatuuri, mitte polarisatsiooni otsesel mõõtmisel. Plancki kollektiiv peaks vastavad andmed avaldama aasta lõpuks.

Senikaua annavad BICEP2 teleskoobi poolt kogutud andmed aga kindlat tõestust sellest, et E- ja B-moodi suhe on nullist suurem, mis on pea kindel märk ürgsete gravitatsioonilainete ja sellest lähtuvalt ka inflatsiooni reaalsusest. Mõned kosmoloogide kogukonna liikmed on avastust kinnitamise korral pidanud isegi Nobeli vääriliseks ja Higgsi bosoni olemasolu kinnitamisest tähtsamaks.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: