Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Keskkonnasaaste ja autism võivad olla seotud

Autor/allikas: Mbeychok/Wikimedia Commons

Ameerika teadlaste suuremahuline töö näitas, et keskkonnasaaste võib mõjutada autismi riski, tuues välja korrelatsiooni autismi esinemismäärade ja keskkonnasaastele viitavate sünnidefektide arvukuse vahel.

Ajakirjas PLoS Computational Biology avaldatud tulemused ei tõesta, et mingi kindel keskkonnasaaste komponent suurendab otseselt arenguhäirete riski; küll aga usuvad eksperdid, et autism tekib kombineeritult geneetilise eelsoodumuse ja keskkonnasaaste taseme vahel.

Autismihäireid diagnoositakse tavaliselt lapseeas ning haigusest on mõjutatud nii keelelised võimed kui sotsiaalsed oskused.

Uuringu läbiviimiseks analüüsiti peaaegu 100 miljoni inimese tervisekindlustuse andmeid autismi ja intellektipuude esinemise osas. Samas käsitleti ka suguorganite väärarengute esinemismäära poistel, mis võimaldas hinnata vanemate kokkupuudet keskkonna saasteainetega. Selliste väärarengute tekkes võivad mängida olulist rolli keskkonnamürgid, sh pestitsiidid ja plii.
Töö autoritel õnnestus näidata tugevat seost suguorganite defektide ja autismi esinemise vahel: iga ühe protsendiline kasv selliste sünnidefektide esinemuses tõi kaasa autismi arvukuse peaaegu 300 protsendilise tõusu.

Kirjeldatud seose põhjused ei ole veel selged. Rolli võivad mängida nii geenid kui keskkonnategurid (sh hormoontalitlusse sekkuvad kemikaalid plastikus, konservipurkides jm).

Ameerikas kannatab autismi käes keskeltläbi iga 88-s laps, seda on 25 protsenti rohkem kui veel mõni aasta tagasi. Samas on arvukusnäitajad piirkonniti väga erinevad.

Loe lisa:
Environmental exposures and autism (WebMD)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: Environmental exposures and autism (WebMD)

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: