Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eksperimentaalne ravim kaitseb soola ületarbimise eest

Autor/allikas: Wikimedia Commons

Soola soovituslikul määral tarbimine on kaasaegses maailmas ilma toitumisharjumusi põhjalikult muutmata pea võimatu. Arstiteadlased esitlevad nüüd eksperimentaalset naatriumi imendumist takistavat ravimit, mis pakub potentsiaalselt leevendust nii diabeeti kui kõrgvererõhutõbe põdevatele inimestele.

 

Andrew Spenceri töörühma loodud ravim takistab NHE3'ks nimetatava membraani ehituses oleva transportvalgu tööd. Valk vastutab naatriumi imendumise eest, misläbi ei jõua see enam NHE3 tegevuse blokeerimisel verre. Kuna aga selle ehitamise eest vastutav geen on avaldunud vaid seedekulglas, pidi ka selle tegevust takistav molekul ainult seedelundkonda jääma.

Rottidega, kellel osa neerudest eemaldatud olid, tehtud katsed kinnitasid, et tenapanooriks nimetatud ühend kaitses närilisi kõrgvererõhutõve, hüpertroofia ja edasiste neerukahjustuste eest. Isegi juhul, kui rottide toit kõrge soolasisaldusega oli. Vererõhuravimid ja diureetikumid toimivad seevastu tavaliselt tõhusalt vaid siis, kui soolatarbimist oluliselt kärbitakse.

Edust julgustatuna katsetas Spencer ravimit ka kroonilise neeruhaiguse inimeste peal. Töörühm leidis, et roe naatriumisisaldus kasvas, mil sarnaselt rottidele ei suudetud ravimijälgi verest leida. Viimane kinnitab, et tenapanoor toimis täpselt nii, nagu prognoositud. Kuna aga tegu oli alles katsetuste esimese faasiga, jääb veel lahtiseks, millal see apteegiriiulitele jõuda võiks.

Uurimus ilmus ajakirjas Science Translational Medicine.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Science Translational Medicine

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: