Kollane hüperhiidtäht hõlmaks Jupiterigi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ESO

Maakera on suur, Päike on suuremgi veel, aga nüüd tuleb välja, et Kentauri tähtkujus paistev täht HR 5171 A on nii suur, et kui see asuks meie Päikesesüsteemi keskel, siis jääksid selle sisemusse nii Päike ise kui ka Merkuur, Veenus ja Maa, aga lisaks veel Marss ja isegi Jupiter. Nii suur on HR 5171 A.

Prantsuse astronoom Olivier Cheseneau ja ta kolleegid uurisid seda tähte läbi Tšiilis asuva Väga Suure Teleskoobi. Vaatlusandmete analüüs näitas, et tähe läbimõõt on 1300 korda suurem kui Päikese läbimõõt ehk umbes kaks korda suurem kui seni arvatud.

Muidu on HR 5171 A iseenesest üsna meie Päikese moodi, samasugune kollane. Oli teada, et see on nii-öelda hüperhiidtäht, aga et see sedavõrd suur on, see oli teadlastele üllatus. Kollaste hüperhiidtähtede seas ei olegi praegu suuremat teada ja seni eeldati, et nii suuri kollaseid hüperhiide ei olegi olemas. Teada on siiski punaseid hüperhiide, mis on veel suuremad.

Aga HR 5171 A on huvitav veel ühe asjaolu poolest. Sel on ka kaaslane, sellest kolm korda väiksema läbimõõduga hüperhiidtäht, mis tiirleb selle ümber. Varem arvati, et HR 5171 A heledus muutub regulaarselt niiöelda sisemistel põhjustel, aga Cheseneau ja kolleegide värskest uuringust ilmneb, et põhjuseks on just see kaaslastäht, mis kord on siit poolt vaadates selle ees, kord taga.

Mõlemad tähed on nii suured, et kuigi nende keskmed on teineteisest kaugemal kui Saturn Päikesest, puutuvad hiidtähtede pinnad omavahel kokku. Nii et tegelikult ei ole meil tegu kahe ümmarguse keraga, vaid pigem kujult natuke maapähklit või jonnipunni meenutava ühendkehaga.

Kaksikhiidtäht asub meist 12 tuhande valgusaasta kaugusel. Cheseneau ja kaasautorid kirjutavad sellest võrguajakirjas arXiv.

 

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Vikerraadio Teadusuudis

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: