Volditav mikroskoop maksab alla euro ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Autor/allikas: Stanfordi ülikool

Stanfordi ülikooli insenerid kirjeldavad veebikeskkonnas ArXiv avaldatud töös peamiselt kartongist koosnevat alla euro maksvat mikroskoopi, mille lahutusvõime on samas piisav, et avastada verest nii malaariaparasiite kui teisi haigustekitajatest mikroorganisme.

Mikroskoobi konstrueerimiseks prinditakse selle kere esmalt kartongitükile, mida sealt seejärel sõltuvalt printerist juba lihtne välja pressida või lõigata on. Sobilikesse kohtadesse läätsede, patarei ja LED-lambikese lisamisel saabki etteantud murdejooni järgides sellest omakorda mikroskoobi kokku voltida. Kogu protsess meenutab selgete juhtnööridega origamit. Lähenemisviis kindlustab, et kõik optilised komponendid vajalikule positsioonile satuvad. Mikroskoobi elueale seab piirid patarei, mida jätkub umbes 50 tunniks.

 MIkroskoop pakub kuni 2180-kordset suurendust. Parkashi et al./Stanfordi ülikool

Parimate läätsedega, mille puhul mikroskoobi hind endiselt eurot ei ületa, saab proove uurida kahe tuhande kordse suurenduse all. Sellest piisab, et avastada sobilike sisseehitatud valgusfiltritega näiteks malaariaparasiite ja leishmaniaasi põhjustavaid mikroorganisme, mis nõuavad igal aastal troopikas kümneid tuhandeid inimelusid. Kokkuvõtlikult puudutavad taolised mikroskoobiga diagnoositavad haigused maailmas rohkem kui miljardit inimest. Ravi õigel alustamist piirab tihti just haiguste liiga hilja avastamine, mis lähtub peamiselt sobilike vahendite puudumisest.

Kuna üle-eelmisel prototüübiga alustatud tuhandete mikroskoopidega tehtud välikatsed on paljutõotavad olnud, loodab Manu Parkashi töörühm, et neid hakatakse järgneva kolme aasta vältel juba massiliselt tootma.

Tutvu uurimusega.

 

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: