Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ühe toiduallergia lahenedes võib lastel peatselt areneda teine

Pähklid on üheks sagedasemaks allergia põhjustajaks lastel.
Pähklid on üheks sagedasemaks allergia põhjustajaks lastel. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Ühest toiduallergiast väljakasvanud lastel võib tihti tekkida teist tüüpi allergia, mis on märksa tõsisem ja püsimajäävam.

Toiduallergiaga lapsi tuleks hoolikalt jälgida, et ära tunda eosinofiilse ösofagiidi (EoE) varaseid märke. Tegemist on tõsise ja sageli ka piinarikka allergiatüübiga, mille esinemine on viimastel aastatel kasvanud.

Need kaks allergiatüüpi omavad mõningaid sarnaseid elemente, EoE-ga patsientidel ei teki tavaliselt aga haigust vallandavate toitude suhtes taluvust. EoE hõlmab söögitoru paistetust ja põletikku ning eosinofiilidena tuntud immuunrakkude liigseid tasemeid. Tekkida võib kaalukaotus, oksendamine, kõrvetised ja neelamisraskused.

Uuringus võrreldi EoE avaldumist toiduallergia tavalisema vormiga, mis esineb, kui antikehad (IgE) moodustavad kindlates toitudes esinevate valkude vastu liigse immuunvastuse. Sellisteks toitudeks võivad olla pähklid, munad või piim, kutsudes esile löövet, oksendamist või teisi sümptomeid.

Teadlased käsitlesid 1375 patsienti; neist 425-l oli võimalik välja tuua kindel toit, mis haigust põhjustas (enamasti piim, munad, soja või nisu). Selles rühmas tekkis pärast antikehade poolt vallandatud toiduallergiast väljakasvamist 17-l lapsel EoE.

Need kaks toiduallergia tüüpi omavad erinevat patofüsioloogiat, toimivad erinevatel mehhanismidel ja põhjustavad isesuguseid funktsionaalseid muutusi. Siiski võib eelnev antikehade vahendatud toiduallergia anda omamoodi eelsoodumuse EoE arenguks sama toidu suhtes.

Loe lisa:
In children, as one food allergy resolves, another may develop (Medical News Today)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: Medical News Today

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: