Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Teadlased hakkavad uurima Eesti naiste seksuaaltervist ja -käitumist

Foto: PM/Scanpix

Selle nädala jooksul peaks postiljonid 5200 naisele toimetama kätte küsitluslehed, mille vastuste põhjal saavad teadlased järgmise aasta alguses öelda, kui terved või haiged on Eesti naised ning milline on nende seksuaaltervis ja -käitumine.

 

Tartu ülikooli ja tervise arengu instituudi teadlaste koostöös läbiviidavas uuringus „Eesti naiste tervise uuring 2014“ uuritakse muu hulgas ka pereplaneerimist mõjutavaid tegureid

„See küsitlus on anonüümne ja tegelikkuses me ei taha teada kindlasti mitte ühegi konkreetse inimese seksuaaltervise aspekte, vaid selle väärtuse annab uuringule ikkagi see, et me saame küsitleda paljusid inimesi. Loodame väga, et kõik, kes selle küsimustiku saavad, on siis valmis sellele ka vastama,“ tutvustas uuringut Tartu ülikooli kliinikumi naistekliiniku õppejõud Made Laanpere.

Küsitluse saajad on valitud juhuvalimiga ja rahvastiku struktuuri arvestades. Tegemist on longituuduuringuga – eelmine naiste seksuaaltervise uuring toimus täpselt kümne aasta eest. Siis osales ligi 2700 naist. Küsimustikku saab sel korral täita ka veebipõhiselt, kasutades selleks e-posti teel saadetavat linki. Seetõttu usuvad küsitluse läbiviijad, et ehk on sel korral ka tagastatavate ankeetide arv suurem.

„Tõepoolest küsime me ka selliseid intiimsemaid küsimusi, mis puudutavad siis partnersuhet ja võibolla ka siis seksuaalsuhet, kuid meie peamine küsimus on siiski selles, et missugused võivad olla need riskid, mis meie seksuaaltervist mõjutavad. Missugused on seksuaaltervise teenused, mida inimesed kasutavad, mis on nende teenuste kättesaadavuse või kvaliteedi probleemid, et parandada tulevikus ka teenuste kvaliteeti. Samuti tahame teada, millised on meie Eesti inimeste lastesaamisplaanid,“ andis Laanpere küsimustikust lühiülevaate.

Laanpere sõnul võib juba enne uuringu läbiviimist eeldada, et naiste tervisealane olukord võrreldes kümne aasta taguse ajaga on paranenud. „Juba eelmises uuringus me nägime, et need muutused on väga hästi väljendunud just noorte inimeste hulgas. Me arvame, et siin on väga suur mõju nii kooli kohustuslikul seksuaalharidusel kui ka siis spetsiaalsetel teenustel noortele noorte nõustamiskeskuste näol,“ lisas õppejõud.

Ankeetide vastuseid ootavad uuringu läbiviijad kuu aja jooksul.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: