Tüsedus tõstab soolevähi riski ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Teist tüüpi diabeeti loetakse elustiilihaiguseks
Teist tüüpi diabeeti loetakse elustiilihaiguseks Autor/allikas: Wikimedia Commons

Vastavalt hiljutisele uuringule võib tüsedus suurendada vähieelsete moodustiste ehk nn polüüpide arengut soolestikus.

Uuring seostab polüüpide tekkeriski mitmete tüsedusele iseloomulike joontega, sh suurenenud rasvahormoon leptiini tasemetega, kõrgenenud kehamassiindeksiga, suurenenud taljeümbermõõduga. Siiski peavad teadlased oluliseks rõhutada, et uuringu tulemused ei näita veel põhjuslikkust, vaid toovad välja vastava seose ning selliste andmete alusel ei ole muutused praegu kehtivates soolevähi sõeluuringuprogrammides veel õigustatud. Ameerikas soovitatakse meestel läbida sooleuuringud alates 50-st eluaastast.

Seda, kas tüsedatel meestel tekivad soolepolüübid suurema tõenäosusega varasemas eas, uurijad veel öelda ei oska. Küll aga on selge, et tüsedatel meestel on polüüpide esinemisrisk kõrgem. Vastavad tulemused võeti kokku ajakirjas PLoS One ilmunud artiklis.

Töö autorid uurisid 2009-11 aastatel 126 pealtnäha tervet meest vanusevahemikus 48-65 eluaastat. Kõigile osalejatele tehti kolonoskoopilised uuringud, määrati kehamassiindeksid ja taljeümbermõõdud ning mõõdeti hormoon leptiini tasemeid. Umbes 40 protsenti meestest oli tüsedad, 78 protsenti ülekaalulised või tüsedad. Just ülekaaluliste ja tüsedate meeste rühmas omas keskeltläbi iga kolmas mees soolestikus enam kui ühte polüüpi.

Uuring näitas, et tüsedatel meestel oli kolme või enama polüübi esinemistõenäosus 6.5 korda kõrgem kui normaalkaalulistel kaaslastel. Ühe polüübi võrdluses oli selline risk koguni kaheksakordne.

Polüüpide esinemistõenäosus kasvas koos keharasva protsendiga. Mida kõrgemad olid rasvahormoon leptiini tasemed, seda suuremaks osutus ka soolepolüüpide esinemisrisk.

Vähieelsed rakud on leptiinile väga tundlikud. Leptiini hulk tõuseb aga nii rasvarakkude suuruse kui arvu kasvades.

Tüsenemine seostub mitmete vähitüüpidega, soolevähk on neist üks. Seega on tervisliku kehakaalu hoidmine ja tervislik toitumine vähiennetuses äärmiselt olulised tegurid.

Loe lisa:
Fat hormone tied to higher colon cancer risk in obese man (Medline Plus)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: Medline Plus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: