Pohlad pidurdavad kõrge rasvasisaldusega toidu kahjulikke toimeid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Meie oma põhjamaised supermarjad.
Meie oma põhjamaised supermarjad. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Rootsi teadlaste poolt läbiviidud katsetes pidurdasid pohlad peaaegu täiel määral kaalutõusu hiirtel, keda toideti kõrge rasvasisaldusega dieediga.

Ajakirjas Journal of Nutrition and Metabolism avaldatud töö tõi lisaks välja ka pohlade panuse veresuhkru ja kolesterooli näitude kontrolli all hoidmisesse.

Uuringu käigus anti osadele hiirtest madala, teistele aga kõrge rasvasisaldusega toitu. Seejärel jagati katseloomad rühmadesse, kus hiirte söögi hulka lisati erinevaid marju – pohli, mustikaid, vaarikaid, kukemarju, põldmarju, mustsõstraid ja ka supermarjadena tuntud akaimarju.

Võrreldes loomi kolme kuu möödudes, ilmnes, et pohlade lisandit saanud hiirte kaal ei olnud rasvarikkast toidust hoolimata tõusnud, nende vere suhkru- ja insuliininäidud olid sarnased madala rasvasisaldusega toitu söönud liigikaaslastega. Ka kolesteroolitasemed ja maksas olevate rasvade hulgad jäid madalamaks, võrreldes sarnast toitu söönud loomadega, kellele pohlade lisandit ei antud.

Tegemist on esimese tööga, kus uuritakse pohlade sellist toimet.
Ka mustsõstrad ja mustikad andsid hea efekti, kuigi nende toime ulatus jäi pohladega võrreldes kasinamaks. Seevastu superlisandina tuntud akaimarjad viisid hoopis hiirte kaalutõusuini ja rasvatasemete suurenemiseni maksas. Töö autorite hinnangul kasutatakse akaimarju nende kodumaal Brasiilias peamiselt energiat andva lisandina.

Pohladega saadud tulemuste taga võib olla marjade kõrge polüfenoolide sisaldus. Kirjeldatud toime molekulaarsed mehhanismid vajavad kindlasti veel edasisi uuringuid, samuti ei ole selge, kas sellised efektid võiksid avalduda ka inimestel.

Teadlased ei soovita asuda antud uuringu tulemuste põhjal inimestel suurtes kogustes pohlamoosi tarbima, sest marjade keetmine võib nende koostist oluliselt muuta ja moosis on tavaliselt ka rohkelt suhkrut. Külmutatud marjad on aga märksa paremaks valikuks.

Loe lisa:
Lingonberries halt effects of high-fat diet (Medical News Today)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: Medical News Today

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: