Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Põgenev pulsar osakeste voo suunast ei hooli

IGR J11014-6103.
IGR J11014-6103. Autor/allikas: NASA/CXC/ISDC

Taevalaotust röntgenkiirte spektriosas jälgiva Chandra kosmoseteleskoobi juures töötavad astronoomid teatasid eile, et on leidnud pöörleva neutrontähe, mille liikumiskiirus võib küündida kolme tuhande kilomeetrini sekundis.

 

Plahvatused, millega massiivsed tähed oma elu lõpetavad, on tavaliselt sümmeetrilised. Viimase tõttu ei lahku tihti ka plahvatuste tagajärjel sündivad ülitihedad neutrontähed mitte kunagi tähest alles jäänud supernoova jäänukist. Plahvatuse ebasümmeetria on aga IGR J11014-6103 -ks nimetatud pulsarile erakordse kiiruse andnud, mis ulatub sõltuvalt selle ennustamiseks kasutatavast mudelist 2400-3000 kilomeetrini sekundis.

Näitaja muudab selle üheks suurima liikumiskiirusega teadaolevaks neutrontäheks. Suuruse vahet arvestades saaks samalaadse vägiteoga hakkama Usain Bolt helikiirusel joostes.

Kuid teised taolised neutrontähed pole sellisel kiirusel liikudes seejuures pulsarina pöörelnud. Viimaks ei ühti pulsari pöörlemistelg tähe poolt kiiratava kõrge energiaga osakeste voo suunaga, misläbi loodavad astronoomid, et see annab aimu supernoovaplahvatuste käigus nähtava eksootilisema füüsika olemusest.

Loe lähemalt:
NASA's Chandra Sees Runaway Pulsar Firing an Extraordinary Jet (NASA)

Viimati muudetud 21/02/2014 00.05

Toimetaja: Jaan-Juhan Oiderma

Allikas: NASA

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: