Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

GM-maisi saatus hakkab selginema

Varreleedik.
Varreleedik. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Euroopa Liidu Nõukogus toimunud hääletuse tulemused annavad vaatamata 19 liikmesriigi vastuseisule Euroopa Komisjonile vaba tee liidumaades geneetiliselt muundatud maisi TC1507 kasvatamise lubamiseks.

Möödunud aasta novembris otsustas Euroopa Komisjon põllumajandustööstuse gigandi DuPont Pioneeri väljatöötatud GM-maisi TC1507 kasvatamise lubamisega seotud patiseisu lahendada. Toiduohutusameti läbiviidud uuringute tulemuste põhjal kiitis see tosin aastat varem esitatud taotluse viimaks heaks. Eile Ministrite Nõukogus toimunud arutelul oli liikmesriikide esindajatel võimalus otsus blokeerida, ent vaid ülekaaluka häälteenamusega. Eesti, Hispaania, Soome, Suurbritannia ja Rootsi kaalutud ning otsust tunnustavatest häältest piisas, et vastuseis tühiseks muuta.

Seeläbi võib GM-maisist TC1507 saada kolmas muudetud geenipagasiga põllukultuur, mida Euroopa Liidus üleüldse kasvatada võib. Varem oli lubatud teravilja nii loomasöödaks kui inimeste toidus kasutamiseks importida. Lisatud geenid võimaldavad taimel toota neid kahjustavate varreleedikute vastu suunatud looduslikku putukamürki. Samuti on taimed muudetud resistentseks glüfosinaat-ammooniumiks nimetatava putukamürgi suhtes. Ühendi liigse mürgisuse tõttu on esialgse kava kohaselt plaanis selle 2016. aastal lõppevat kasutusluba enam mitte pikendada.

Keskkonnakaitsjad on samal ajal avaldanud muret, et ka maisi enda poolt toodetav mürk ei mõju ainult varreleedikutele ning ohustab ka teistesse liikidesse kuuluvaid liblikaid ja röövikuid.

Hääletuse tulemus võib koguda toetajaid Euroopa Liidu tervisevoliniku Tonio Borgi ettepanekule, mille kohaselt oleks liikmesriikidel õigus Liidu tasemel heaks kiidetud GM-põllukultuuride kasvatamist enda territooriumil keelustada. Kava suhtes on varem tugevat vastuseisu avaldanud nii Prantsusmaa, Suurbritannia kui Saksamaa.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: