Puujuured piiravad kliima soojenemist

Foto: Wikimedia Commons

Maakera kliima on keeruline süsteem, milles tuleb mõnikord ette väga ootamatuid seoseid. Kes oleks näiteks osanud arvata, et puujuured – jah, täiesti tavalised puujuured – toimivad ses kliimasüsteemis ajapikku justkui termostaadina ja hoiavad globaalset temperatuuri kontrolli all.

 

Just niisugusele järeldusele jõudsid aga Inglise teadlased, olles teinud uurimistööd Peruu vihmametsades, nii Amazonase madalikul kui ka kõrgemal Andides. Chris Doughty Oxfordi ülikoolist ning ta kolleegid Oxfordi ja Sheffieldi ülikoolist kirjutavad ajakirjas Geophysical Research Letters, et õhutemperatuur mõjutab maapinnal lasuva langenud lehtede kihi paksust ja ka huumusrikka mullakihi paksust, aga ka puujuurte kasvukiirust.

Kui kliima on soe, siis kasvavad juured kiiremini ja tungivad suurema tõenäosusega mulla mineraalkihti, kus siis muudkui edasi kasvavad ja purustavad pikkamööda kive. Tekkinud peenest kivipurust pääseb liikvele ühendeid, mis ajapikku süsihappegaasiga reageerivad. Ent nii jääb süsihappegaasi atmosfääris vähemaks, kasvuhoonenähtus nõrgeneb ja kliima soojenemine pidurdub.

Puujuurte toime on teadlaste sõnul märgatavam just mägedes kasvavates metsades, sest mägede mullas leiduvad vulkaanilised mineraalid seovad süsihappegaasi tõhusamalt kui teised mineraalid. Nii oletavadki teadlased, et mäestikumetsad on Maa geoloogilises ajaloos tõepoolest kliimasoojenemist talitsenud ja hoidnud ära ehk ka eriti eluohtlikke kuumenemisi.

 

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Vikerraadio Teadusuudis

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: