Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ka näiv sügamine kahandab kihelust

Foto: Zack McCarthy/Creative Commons

Ükskõik, kust keha sügeleb, tegelikult paikneb see sügelus paljuski kahe kõrva vahel. Nii võib järeldada Saksa teadlaste tehtud katsest, kus tuli ilmsiks kummaline sügelemisillusiooni nähtus.

 

Christoph Helmchen ja ta kolleegid Lübecki Ülikoolist süstisid vabatahtlike katseisikute käsivarde sügelust tekitavat ainet histamiini. Siis sügas teadlane katseisiku kätt ja katseisik andis teada sügeluse kahanemisest. Seda oligi oodata, aga see oli alles eelproov.

Katse huvitavamas osas asetasid teadlased katseisiku ette peegli, niimoodi külgepidi, et katseisik ei näinud endal üht kätt, vaid nägi selle asemel teise käe peegelpilti. Nüüd süstisid teadlased histamiini sellesse kätte, mis oli peegli taga ja mida katseisik ei näinud. Aga sügasid nad hoopis seda kätt, millesse nad histamiini ei olnud süstinud, aga mis paistis katseisikule peeglist just selle koha peal, kus histamiini saanud käsi asus.

Ja katseisik nägi siis peeglist, justkui oleks teadlane süganud tema sügelevat kätt, ehkki tegelikult oli see illusioon, sest teadlane sügas ju hoopis teist kätt. Aga üllatus küll, katseisikule tundus väga selgelt, et sügelustunne kahanes selle illusiooni peale märgatavalt. Kahanemine ei olnud, tõsi küll, nii suur kui ausas katses. 26 katseisikuga tehtud katsete põhjal oli petusügamine keskmiselt umbes neli korda vähem tõhus kui aus sügamine. Aga efekt oli täiesti olemas.

Helmchen ja kolleegid kirjutavad ajakirjas PLOS ONE, et uurimistulemustest võiks kasu olla kroonilise sügeluse vastaste ravivõtete otsinguil.

Loe lähemalt:

Scratch a mirror image of your itch to bring relief (New Scientist)

 

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Vikerraadio Teadusuudis

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: