Tartu ülikoolis avati magnetlabor ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Postimees/Scanpix

Tartu ülikooli keemiahoones avati täna magnetlabor. See võimaldab teha näiteks biokeemia ja biomeditsiini vallas senisest täpsemaid uuringuid ka keerukamate molekulide ehituse välja selgitamiseks. Varem sellisel tasemel vastav võimekus Tartus puudus ning teadustööks olulised proovid tuli saata Tallinnasse.

Uus magnetlabor parandab ülikooli võimalusi tuumamagnetresonantstehnika rakendamisel teadusuuringutes. Meditsiinivallas kasutatakse sama tehnoloogiat läbipaistamatute elundite uurimiseks ja näiteks ajukasvajate diagnoosimiseks. Teaduses kasutatav tehnoloogia on aga sellest veel kordi suurema lahutusvõimega, võimaldades uurida aatomite paiknemist molekulides. "Ravimite uuringutel ja ravimite loomisel me peame teadma, mis juhtub molekulidega ja kuidas nad rakus ja elusorganismis käituvad. Neid küsimusi me saame kõiki uurida, kasutades seda metoodikat," rääkis Tartu ülikooli orgaanilise keemia professor Jaak Järv.

Seni püüti vastavaid analüüse teha peagi 30aastaseks saava aparaadiga, mille tundlikkus jääb labori juhataja Lauri Toomi sõnul tänasele seadmele umbes 50 korda alla. Nii tuli keerukamate molekulide uurimiseks pöörduda Tallinnas asuva keemilise ja füüsikalise bioloogia instituudi poole. "Tänu uuele aparaadile on keemia struktuuranalüüs tõusnud ka Tartus uuele tasemele," ütles Toom.

Järve sõnul ei piirdu magnetlabori kasutusvõimalused üksnes klassikalise keemiateadusega. "Kui on tarvis määrata mingi aine olemasolu mõnes looduslikus segus, näiteks vees või heitvees, siis on võimalik selle seadme abil neid uuringuid teha. Tänapäeval on võimalik uurida isegi arheoloogilistelt väljakaevamistelt leitud proove ja teha kindlaks, kas teatud tüüpi molekulid proovis on olemas. Mõnikord võib see anda arheoloogidele ideid, kust need proovid pärit on, kui vanad nad on või mis nendega juhtunud on," selgitas Järv.

Tartu ülikooli magnetlabor on Tallinnas asuva keemilise ja bioloogilise füüsika instituudi magnetväljade laboratooriumi üks haru. Vastava tehnoloogilise võimekuse toomine Tartusse võimaldab ka siinsetel keemikutel, füüsikutel ja materjaliteadlastel end vastava metoodikaga kurssi viia ning aidata seeläbi kaasa ka Tallinna instituudi uurimissuundade arengule.


Magnetlabori valmimine Tartus läks maksma 1,2 miljonit eurot ning selle rahastamist toetas Euroopa Liit.

 

Toimetaja: Piret Ehrenpreis

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: