Pikima staažiga marsikulgur leidis iidse vee jälgi

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Opportunity kunstniku nägemuses. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Möödunud laupäeval kümnendat Marsil viibitud aastat tähistanud Opportunity poolt kogutud andmed viitavad, et planeet oli vesine juba ligikaudu neli miljardit aastat tagasi.

 

Kümme aastat tagasi õhkpatjadesse mässituna Marsi pinnale kukkunud Opportunity ja selle kaksikvenna Spiriti ootuspäraseks elueaks oli pelgalt 90 kohalikku päeva (soli). Neist viimasega kaotati raadioside alles 2010. aastal – kulguri läbisõiduks kujunes peaaegu 7,8 kilomeetrit. Opportunity odomeetri näit on aga tänaseks juba 38,7 kilomeetrit.

Valdava enamiku ajast veeres see väävliühendite rikkal maastikul. See sundis planeediteadlasi kaaluma vahepeal isegi võimalust, et kaugemas minevikus planeedi pinnal leidunud vesi oleks vähemalt osaliselt olnud elu tekkimiseks liialt happeline. Ent 2011. aasta alguseks oli Opportunity teekond viinud selle maandumispaigaks olnud Endeavouri kraatri servale. Talvitumise järel alustas kulgur oma retke lõunasse, kus selle ees avanev pilt järsult muutus.

Planeedi ümber tiirleva Marsi Luuretehiskaaslase spektromeetriga tehtud ülesvõtted andsid märku raua- ja alumiiniumirikaste savimineraalide olemasolust. Opportunity saadeti signaalide allikat otsima. Savimineraalid nõuavad moodustumiseks vesist keskkonda.

Matijevici paljandist võetud proovid näitavad nüüd, et tegu on planeedi vanimasse geoloogilisse epohhi kuuluvate kivimitega. Erinevalt eelnevalt märgatud väävliühenditest leiti nende vanuse hindamisel, et see peab olema üle 3,7 miljardi aasta. Seeläbi muutus Marsi pinnavesi vähemalt antud piirkonnas happeliseks ja ülisoolaseks märgatavalt hiljem.

Leidude alusel oli vee pH-tase sarnaselt Curiosity poolt uuritavas Gale'i kraatris voolanud veevoogudele enne seda peaaegu neutraalne. Tasub märkida, et viimase poolt vaatluse alla võetud savimineraalid asuvad Opportunity uuritutest kaheksa tuhande kilomeetri kaugusel ja on sadu miljoneid aastaid nooremad. Kokkuvõtlikult näitavad seega tulemused, et elul oleks olnud Marsil pikka aega ja mitmetes paikades võimalus kanda kinnitada.

Töörühma uurimus ilmus ajakirjas Science.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Science

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: