Brasiiliast leiti uus jõedelfiin ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Inia araguaiaensis.
Inia araguaiaensis. Autor/allikas: AP/SCanpix

Brasiilia bioloogid teatavad uues töös, et on leidnud Araguaia-Tocantinsi jõgikonnast uue väljasuremisohus oleva delfiiniliigi. Viimane jõedelfiin avastati peaaegu sada aastat tagasi.

 

Amazonase jõgikonnas elas seni teadaolevalt kaks jõedelfiini liiki. Samal ajal teadsid teadlased, et jõedelfiine leidub ka Araguaia-Tocantinsi jõgikonnas, mis umbes 2,8 miljonit aastat tagasi toimunud Araguaia jõe suudme nihkumise tõttu Amazonase jõest kärestikega ära lõigati. Tomas Hberki töörühm oletas, et see kujutas liikide lahknemiseks suurepärast algtingimust. Sarnaste kärestike mõjul tekkis nii Inia boliviensis'eks nimetatud delfiiniliik kui alaliigi staatust omav Inia geoffrensis humboldtiana.

Nad ei pidanud pettuma. Loomadelt eraldatud mitokondriaalse DNA ja tuumas leiduva pärilikkusaine kõrvutamine Amazonase jõgikonnas elavate sugulastega kinnitas, et liikide tee pole viimasel ajal ristunud. Kaks miljonit aastat kesta saanud evolutsiooni tulemusena leidub Inia araguaiaensis'eks nimetatud liigi mõlemal lõuapoolel vaid 24 hammast. Teistel Amazonase liikidel on neid vastavalt 25 ja 29. Samuti näib nende kolju nende lähisugulastest laiem olevat. Ulatuslikemate järelduste tegemist piirab vaatluse alla võetud isendite hulk.

Teadlased oletavad liigi leviala põhjal, et selle asurkonna suurus jääb alla tuhande looma. Kuigi jõedelfiine ei ohusta pärimuskultuuri tõttu nende otsene küttimine, ei ole nende tulevik ülekalastamise ja hüdroelektri tootmiseks vajalike tammide rajamise tõttu sellegipoolest helge. Liigi väljasuremist võib kiirendada nende madal geneetiline mitmekesisus. Sarnaselt on kahe teise jõedelfiini liigi asurkonnad uue leiu valguses arvatust väiksemad ja seega suuremas ohus.

Töörühm uurimus ilmus ajakirjas PLOS ONE.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PLOS ONE

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: