Kalaõli võib peagi GM-taimedest saada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kalaõli kapslid
Kalaõli kapslid Autor/allikas: Aardvark Ethel/Creative Commons

Rothamstedi uurimiskeskus taotles Suurbritannia keskkonnaministeeriumi käest luba rajada katsepõld, millel kasvaksid oma elutegevuse käigus oomega-3 rasvhappeid sisaldavat õli sünteesivad põldtuderi taimed.

 

Korrapäraselt rasvhapete rikka kala söömist on seostatud madalama südameveresoonkonna haiguste ja Alzheimeri tõve riskiga. Vähem tuntud faktina ei sünteesi aga inimestele kasulikke rasvhappeid kalad ise. Selle asemel koguneb see nende organismi neid tootvaid vetikaid süües. Täpselt nii, nagu B12-vitamiin taimtoidulistesse kariloomadesse, kui need seda sünteesivate mikroorganismidega nakatanud rohttaimi söövad.

Ent kalakasvatustes ei söödeta kaladele harilikult vetikaid. Majanduslikult äratasuvam on toita neid ookeanidest püütud kaladest eraldatud kalaõliga rikastatud toiduga. Taoline saatus tabab ligikaudu 80 protsenti saagist eraldatud kalaõli. Viimane annab oma panuse ka looduslike kalavarude üleekspluateerimisse. See on teadlased viinud tõdemusele, et kalaõli tootmiseks tuleks otsida teisi lahendusi.

Rothamstedi uurimiskeskuse geneetikud lisasid 15 aastat kestnud projekti tulemusena tuntud õlitaime ja biokütuse allika põldtuderi geenipagasisse seitse vetikatelt pärinevat geeni. Lisandused võimaldavad taimel toota kahte inimesele tähtsat oomega-3 rasvhapet – DHA-d ja EPA-t. Sarnaselt tavapärasele kalaõlile moodustavad need taimes leiduvatest õlidest ligikaudu neljandiku.

Teadlaste sõnul ei leidu plaanitava kasvukoha lähistel põldtuderi lähisugulasi, mis peaks GM-muundatud taimede risttolmlemise riski tavaliste taimedega minimaalseks muutma.

Töörühm loodab, et taotluse heakskiitmisel võiks GM-taimedelt pärinev kalaõli laiemasse kasutusse jõuda kümne aasta jooksul. Samas jääb õhku küsimus, kas ookeanide ökosüsteemi säästmise arvelt ei avaldata maismaaelustikule niigi kasvava toidunõudluse valguses vastuvõetamatul määral lisasurvet.

Loe lähemalt:
Rothamsted Research submits application to Defra for permission to carry out GM field trial (Rothamstedi uurimiskeskus)

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: