Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kokkupuude päikesega alandab vererõhku

Päikesetõus.
Päikesetõus. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Naha kokkupuude päikesevalgusega võib aidata alandada vererõhku ja seeläbi vähendada südameataki ja insuldi riski.

Sellised tulemused ilmusid ajakirjas Journal of Investigative Dermatology avaldatud töös.

Uuring viidi läbi Southamptoni ja Edinburghi ülikoolis ning selles näidati, et päikesevalgus muudab lämmastikoksiidi (NO) taset nahas ja veres, alandades nii vererõhku.

Koos oma lagunemisproduktidega osaleb lämmastikoksiid vererõhu regulatsioonis. Kokkupuutel päikesevalgusega kantakse vähesed kogused NO-d nahast vereringesse, alandades veresoonte toonust; paralleelselt vererõhu langemisega väheneb ka südameataki ja insuldi risk.

Kokkupuute piiramine päikesevalgusega on oluline tegur nahavähi ennetuses. Samas võib selline minimiseerimine olla aga ebasoodne südameveresoonkonna tervisele.

Südameveresoonkonnahaigused seostuvad sageli kõrge vererõhuga ja moodustavad umbes 30 protsenti kõigist surmajuhtudest üle maailma. Nii vererõhk kui ka südameveresoonkonnahaiguste esinemine varieeruvad vastavalt aastaajale ja laiuskraadile, avaldudes sagedamini talvel ja nendes maades, mis on ekvaatorist kaugemal.

Antud uuringus viibisid 24 tervet vabatahtlikku inimest kahel korral (20 minuti kord) päevituslambist tuleva ultraviolett A kiirguse (UVA) mõjuväljas. Esimesel korral rakendati nii UVA kiiri kui ka lambi soojendusfunktsiooni, teisel korral mõjutas nahka ainult lambist tulev soojus.

Tulemused näitasid, et naha kokkupuude UVA kiirgusega laiendab veresooni, alandab vererõhku ja muudab lämmastikoksiidi metaboliidi taset vereringes, ilma D-vitamiini tasemeid seejuures muutmata. Selliste toimete vahendamises osalevad juba eelnevalt naha pealmistesse kihtidesse kogutud NO tagavarad.

Autorite sõnul on nahast vereringesse kanduval lämmastikoksiidil oluline roll südameveresoonkonna tervisele. Edasised tööd on suunatud selliste toitumisstrateegiate väljatöötamisele, mis suurendaksid naha võimet hoiustada lämmastikoksiidi ja seda tõhusamalt vereringesse üle kanda.

Loe lisa:
Here comes the sun to lower your blood pressure (Science Daily)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: Science Daily

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: