Sõda rikub inimeste tervist veel aastaid hiljem ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Sõda ei nõua ohvreid ainult lahinguväljal või pommirünnakutes.

Teadlased on uudsel meetodil analüüsinud teise maailmasõja pikaajalist mõju Euroopa maades ja jõudnud järeldusele, et neid inimesi, kes lihtsalt elasid mõnes sõdinud riigis või ka alles sündisid seal varsti pärast sõda, on hilisemas elus suurema tõenäosusega tabanud mõni tõsisem füüsiline või vaimne terviserike.

Uuringu autorid Iris Kesternich, Bettina Siflinger ja Joachim Winter Saksamaa Müncheni Ülikoolist ning James P. Smith Ameerika Ühendriikide mõttekojast RAND analüüsisid vanemate inimeste käest kogutud infot nii nende sõja-aja kogemuste kui ka hilisema aja majandusliku olukorra ja terviseseisundi kohta. Uuring hõlmas enam kui 20 000 inimest 12 riigist. Eestit nende riikide seas ei olnud.

Analüüs näitas, et sõdinud riikidest pärit inimestel esines kolm protsenti suurema tõenäosusega diabeeti ja ligi kuus protsenti suurema tõenäosusega depressiooni kui sõjast puutumata maade nagu Šveitsi ja Rootsi inimestel. Tulemused avaldatakse ajakirjas Review of Economics and Statistics.

Autorite sõnul on teise maailmasõja järelmõju tsiviilelanikele uuritud palju napimalt kui nii mastaapse ja maailmamuutva sõja puhul võiks eeldada. Nende sõnul on aga seda tüüpi uuringuid vaja, et sõjaliste konfliktide kestvamaid järelmeid paremini mõista.

Loe lähemalt:

Lasting consequences of World War II means more illness, less education for survivors (EurekAlert!)

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Vikerraadio Teadusuudis

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: