Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kas patsiendid usaldavad ravimifirmadega seotud arste?

Usaldusväärne suhe on tõhusa ravi aluseks.
Usaldusväärne suhe on tõhusa ravi aluseks. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Ajakirjas BMJ avaldatud uurimuses esitatakse küsimus: kas patsiendid suudavad usaldada arste, kel on sidemed meditsiinifirmadega?

Washingtoni ülikooli erakorralise meditsiini arsti dr. Leana Weni sõnul peaksid arstid usaldusväärse suhte loomiseks avalikustama patsientidele mistahes huvide konfliktid.

Hiljuti läbiviidud uuring näitas, et 94 protsenti Ameerika arstidest omavad suhteid ravimi- või meditsiiniseadmete firmadega, viidates, et need seosed võivad kallutada uuringutulemusi ja ka ravimite määramisskeeme. Töö autori sõnul avalikustavad arstid sellist teavet küll üksteisele, kuid mitte patsientidele, kes sellist olukorda tegelikult kõige rohkem tunda saavad.

Dr. Weni sõnul on arstide palgad sageli sõltuvuses tellitavate testide arvust ja meditsiiniinstituudiga läbiviidavate protseduuride hulgast ning hinnanguliselt 30 protsenti kõigist tehtud testidest ja ravidest on tegelikult ebavajalikud.

Leana Wen esitab oma artiklis küsimuse, kas kindlaid proove määratakse selleks, et see on patsientide parimates huvides või kuna need annavad arstidele kindlaid soodustusi.

Uuringud on näidanud, et just avatus on see, mis tagab nii usalduse kui ka paremad suhted, patsiendi ja arsti tõhusama kommunikatsiooni ja soovitatud ravi järgimise.

Artikli avaldamise järgselt on töö autoril dr. Wenil tekkinud juba mitmeid konflikte teiste arstidega, kelle väitel ei ole patsiendid võimelised tõde mõistma ega käsitlema. Samas peaks olema patsiendil õigus otsustada, mis on tema jaoks arsti valikul oluline ja saadud nõuannete järgimisel asjakohane.

Usaldus on ravi tähtis osa ning selle saavutamine võiks olla arstiks olemise tuumaks. Dr. Weni sõnul peaksid arstid olema kohustatud avalikustama, kuidas nende isiklikud stiimulid võivad ravi kulgu mõjutada.

Uuring ilmus ajakirjas BMJ

Loe lisa:
Can patients trust doctors with ties to drug companies? (Medical News Today)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: Medical News Today

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: