Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tüsedus võib lühendada eluiga peaaegu neli aastat

Tüsenemine võib mõjutada oodatavat eluiga.
Tüsenemine võib mõjutada oodatavat eluiga. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Tüsedad Ameerika täiskasvanud surevad keskmiselt neli aastat varem kui nende normaalkaalulised kaaslased; suurima riskiga seisavad silmitsi just tüsedad keskealised.

Tüseduse epideemia kasvuga kaasnevad tohutud mõjud mitte ainuüksi krooniliste haiguste esinemisele, vaid ka inimeste eeldatavale elueale. Seega on ekspertide hinnangul aeg hakata tüsedusse suhtuma kui meditsiinilisse haigusesse, kuna sarnaselt kroonilistele haigustele on ka tüsedus enneaegsete surmade põhjustajaks.

Ameerika teadlased tegid kindlaks, et tüsedus on seotud vähemalt 20 protsenti kõrgema surmariskiga erinevate põhjuste tagajärjel. Tüsedad täiskasvanud surid keskeltläbi 3.7 aastat varem; südamehaiguste tagajärjel tekkinud surmajuhtumid esinesid tüsedate seas aga 1.7 aastat varem kui normaalkaalulistel täiskasvanutel.

Selline risk on kõrgeim 45-64 aasta vanuste tüsedate inimeste seas; need inimesed surid erinevate põhjuste tõttu 7.1 aastat varem ja südamehaigustesse isegi kuni 12.8 aastat varem kui normaalkaalulised eakaaslased.

Seega on tüsenemisepideemia mõju tervisele väga ulatuslik ja tulevikus võib see veelgi suureneda.
Vaadates tüseduse esinemise kasvu laste ja noorukite seas, on selge, et varane sekkumine sellise süveneva suundumuse ennetamiseks on absoluutselt vajalik. Üks selge võimalus on hoogustada tervisliku toitumise alast haridust.

Tüseduse kasvuga väheneb nii oodatav eluiga, aga süveneb ka vajadus tervishoiusüsteemi teenuste järele.

Uuringu tulemused ilmusid ajakirjas American Journal of Public Health.

Loe lisa:
Obesity may shorten lives by almost 4 years: study (Medline Plus)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: Medline Plus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: