Aleksander Suure viis hauda valge upsujuur

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Valge usujuur Autor/allikas: Wikimedia Commons

Uus-Meremaa teadlased on leidnud Aleksander Suure surmale senisest paremini tõendatud põhjuse.

Toksikoloogid Leo Schep ja Pat Wheatley on pakkunud hiljuti ajakirjas Clinical Toxicology avaldatud artiklis välja, et suurele vallutajale sai tõenäoliselt saatuslikuks valge upsujuur. Tavalised mürgid oleks tapnud oma ohvri kiirelt, valge upsujuur teeb seda aga pikkamööda, vahendab Phys.org.

Schep on Aleksander Suurele saatuslikuks saanud mürgi üle juba ligi kümme aastat pead murdnud. Teadlaste sõnul on sõdalase lõpu kohta avaldatud vastukäivat teavet. Suurem osa allikaist väidab siiski, et mees jäi haigeks pärast mitmepäevast joomapidu. Piinarikas tõbi vaevas teda 12 päeva enne, kui ta suri. Strühniin või arseen, mis olid tol ajal levinud mürgid, teinuks sama töö peaaegu silmapilkselt.

Valge upsujuur oli tol ajal aga inimestele hästi tuntud taim. Seda kasutati oksendamise esile kutsumiseks, kui oli alust arvata, et keegi on midagi halba sisse söönud. Küllalt suurtes kogustes mõjub taim aga surmavalt, tõsi küll, alles pikema aja pärast. Teadlaste hinnangul võidi seda lisada mõnele mõrumale veinile, seejärel segati seda tavalise veiniga ja anti Aleksandrile. Nagu allikad väidavad, oli ta üsna purjus ega oleks maitsevahet nii ehk naa märganud. Samuti langevad pealtnägijate kirjeldatud haigusnähud kokku sellega, mis võiks esineda valge upsujuure põhjustatud mürgituse puhul: tugev kõhuvalu, palavik iiveldus ja oksendamine.

Siinkohal tuleb siiski tõdeda, et vahepeal on möödunud 2000 aastat, mistõttu on nii toksikoloogidel kui teistelgi teadlastel väga keeruline tõestada, mis kellegi tappis. Nii jääb Schepi ja Wheatley teooria üheks mitmest, tõsi küll, vahest jagub sellel teistega võrreldes ajalooallikates rohkem tõendusmaterjali.

Toimetaja: Piret Ehrenpreis

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: