Teist tüüpi diabeet on põletikuline haigus

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Hiirkatsed kinnitavad põletikurakkude osalust teist tüüpi diabeedi arengus. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Paralleelselt inimeste taljeümbermõõdu suurenemisega kasvab ka teist tüüpi diabeedi arvukus.

Teadlaste arusaam kehas toimuvatest protsessidest, mis viivad teist tüüpi diabeedi tekkeni ja sellest tulenevate komplikatsioonideni, üha täieneb. Nii tegid Taani uurijad kindlaks, et kindlat tüüpi immuunrakud (makrofaagid) tungivad haiguse algstaadiumis diabeeti põdevate katsehiirte kõhunäärmekoesse. Seejärel toodavad need põletikulised rakud suures koguses valke, mis annavad oma otsese panuse insuliini tootvate beetarakkude vähenemisse, viies sel moel diabeedi arenguni. Uuringu tulemused avaldati ajakirjas Journal of Leukocyte Biology.

Taani teadlaste uuring lisab uut arusaama, võimaldades põletikuvastaste ravide arendamist teist tüüpi diabeedi tekke pidurdamiseks. Sellised uudsed ravid võiksid olla oluliseks lisaks praegu kasutatavatele rohtudele, sh insuliiniline ja GLP-1 analoogidele.

Uuringu läbiviimiseks võrdlesid teadlased spontaanselt tekkinud diabeediga rasvunud hiiri tervete katseloomadega. Loomi jälgiti alates haiguse algstaadiumidest kuni ajani, mil diabeet oli tekitanud süsteemseid tüsistusi mitmetes organites. Makrofaagide esinemist pankrease beetarakkude ümber ja ka põrnas testiti tsütomeetrilise tehnoloogia abil. Haigete hiirte organismis olid seejuures toimunud olulised muutused nii diabeedi varajastes kui ka hilistes staadiumides.

Mida enam õpivad uurijad tundma rasvumise ja teist tüüpi diabeedi mehhanisme, seda selgemaks saab, et põletikulised protsessid mängivad haiguse arengus ja tõsiduses olulist rolli. Antud uuring toob vastavad seosed veenvalt esile ning saadud teadmised pakuvad lootust uudsete immuunravide arendamiseks võitluses diabeediga.

Loe lisa:

More evidence suggests type 2 diabetes is inflammatory disease (Science Daily)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: Science Daily

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: