Uus-Meremaa koloniseerimiskatsed algasid arvatust varem ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tasmani org.
Tasmani org. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Uus-Meremaa rannikult leitud laevavrakilt kogutud puidunäidiste analüüs viitab, et Euroopa meresõitjad üritasid saari põhjalikumalt kaardistada juba vähemalt pool sajandit enne James Cooki.

 

Senise käsitluse kohaselt oli esimeseks Uus-Meremaa rannikut näinud eurooplaseks Abel Tasman. Hollandi maadeavastaja kirjeldas rannikujoont 1642. aastal. Ent rohkem kui 130 aastaks jäi selgusetuks, kas tegu on saare või seni tundmatuks jäänud mandriga. Küsimuse lahendas alles Briti meresõitja James Cook oma HMS Endevaouriga tehtud teekonnal. Kuigi näis kummaline, et hollandlased Tasmani jälgedes ei üritanud käia, polnud seniste leidude põhjal kindlat alust arvata midagi muud.

Kakskümmend aastat tagasi teavitati aga Põhjasaarel asuvat kohalikku meremuuseumi tihedalt vetikatega kaetud vraki leidmisest. Järgnenud ekspeditsiooni vältel võeti plangutusest kaks näidist. Paraku ei saadud keskvalitsuselt vraki põhjalikumaks uurimiseks piisavalt raha. Tormid matsid aga peagi laeva kere liiva alla. Siiski koguti piisavalt andmeid järeldamaks, et laev oli 25-27 meetrit pikk, 6,5-7,5 meetrit lai ning ehitatud tekapuust ja Lagerstroemia'st, ühest teisest troopikas kasvavast puuliigist.

Nüüd on arheoloogid viimaks puidu vanuse määramiseks kasutanud radiosüsiniku meetodit. Süsiniku teisendite suhte uurimise põhjal järeldati, et Lagerstroemia noorimad kiud pärinevad 1663-1672. aastast. Järelduvalt ehitati laev töörühma hinnangul 18. sajandi alguses, aastaid enne James Cooki ekspeditsiooni. Kasutatud puidutüüp on heas kooskõlas faktiga, et ajaperioodil oli Madalmaade Ida-India Kompanii Kagu-Aasias üheks domineerivaks jõuks.

Samuti selgub sukeldumisel tehtud märkmetest, et plangutuse kaitseks oli laev osaliselt kaetud vaskplaatidega. Lahenduse võttis Briti merevägi kasutusse alles pool sajandit hiljem. Viimaks kirjutab Cook oma logiraamatus, et saari külastades teatasid maoorid talle, et on enne tema külaskäiku juba valgeid tapnud ja ära söönud. Viimane viitab, et Uus-Meremaa saari nägid pärast Tasmanit ja enne Cooki ka teised eurooplased.

Töörühm loodab, et avastus motiveerib kohalikku valitsust vraki väljakaevamiseks ning põhjalikumaks analüüsiks piisavalt raha eraldama. Laht, kust vrakk leiti, on tänaseks liivaga täitunud. Laeva katab arvestuslikult 11-meetrine liivakiht.

Töörühma uurimus ilmus ajakirjas Journal of Archaeological Science.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Journal of Archaeological Science

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: