3. märtsil 2005 lõppes esimene peatusteta soololend ümber maailma ({{commentsTotal}})

Steve Fossett Virgin Atlantic GlobalFlyer'i kokpitis.
Steve Fossett Virgin Atlantic GlobalFlyer'i kokpitis. Autor/allikas: Wikimedia Commons

3. märtsil 2005 lõppes esimene vahepeatusteta lend ümber maakera, mille viis algusest lõpuni läbi üks inimene. Vägitükiga sai hakkama USA miljonär ja seikleja Steve Fossett, kellel kulus selleks kõigeks 67 tundi.

Fosset alustas ja lõpetas oma reisi Salina linna lennuväljal Kansase osariigis. Lennu sooritas ta spetsiaalselt rekordlennuks ehitatud õhumasinaga Virgin Atlantic GlobalFlyer. Fosseti lend ei möödunud aga sugugi viperusteta. Vaid veidi pärast starti lakkas töötamast lennuki GPS. Samuti avastati, et paakidest on kadunud umbes 1200 kilogrammi kütust.

Nii saatis Fossettit teel pidev hirm, et kütus lõppeb otsa enne maakerale ringi pealetegemist. Pärituul pani aga Fossetti otsustama lennu jätkamise kasuks ning loobuma esialgsest varuplaanist teha vahemaandumine Hawaiil. Fossetti sõnul olid suurimad probleemid vähesest magamisest tekkinud kurnatus ning peavalud. Kuna näidikutel tuli pidevalt silma peal hoida, sai Fossett 67 tundi kestnud reisi ajal teha vaid üksikuid viie- kuni kümneminutilisi uinakuid.

Lennukireis ümber maailma polnud Fosseti ainuke julgustükk. Varem oli ta lennanud näiteks üksinda ümber maailma ka õhupalliga. Kokku sai tema nimele 116 rekordit viiel spordialal. Rekordijanu sai mehele ka saatuslikuks, kui ta üritas 2007. aasta septembris püstitada oma lennukiga uut kiirusrekordit.

Fossetti lennuki allakukkumiskoht oli teadmata kuni 2008. aasta septembri lõpuni, mil üks matkaja leidis Sierra Nevada mägedest Californias mehe dokumendid. Mõne kuu möödudes tehti lähikonnast leitud kahe luu põhjal kindlaks, et Fossett oli tõepoolest lennukiõnnetuses hukkunud.

Toimetaja: Jaan-Juhan OidermaaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: