Soolikarohi võib toimida herpese vastu ({{commentsTotal}})

Soolikarohi (Tanacetum vulgare).
Soolikarohi (Tanacetum vulgare). Autor/allikas: PM/SCANPIX

Toimetas Katrin Sak


Soolikarohtu on rahvameditsiinis kasutatud juba sajandeid. Nüüd leidsid Inglismaa ja Hispaania teadlased, et see taim võib aidata ka herpese vastu. Uuringu tulemused avaldati ajakirjas Phytotherapy Research.

 

Soolikarohi (Tanacetum vulgare) on Euroopa ja Aasia mandril kasvav tavaline õistaim. Juba keskajast saadik on seda taime kasutatud rahvameditsiinis väga erinevate hädade korral, alates palavikust kuni reumani. Tema arvatav meditsiiniline toime on aga teaduslikust aspektist jäänud siiani küsitavaks.

 

Antud uuringus vaadeldi soolikarohu viirusevastaseid omadusi, kusjuures erilise tähelepanu all oli tema võimalik ravitoime herpese vastu. Praegusel ajahetkel ei ole HSV-1 ja HSV-2 vastu veel efektiivset vaktsiini olemas, nende viiruste poolt põhjustatavad haigused on aga pikaajalised ja piinavad. Tööd viis läbi teadlasterühm, kes on spetsialiseerunud uute antiviraalsete ühendite uurimisele, sealhulgas nii uute ühendite sünteetilisele loomisele kui ka looduslike taimeekstraktide omaduste analüüsile. Kasutades nii taime maapealseid kui ka maa-aluseid osi, käsitleti soolikarohu omadusi ja herpese vastast aktiivsust. Teadlased tegid kindlaks, millised taime koostisained omavad antiviraalset toimet. Leiti, et peamiseks HSV-1 vastaseks ühendiks ei ole soolikarohus mitte partenoliid, nagu seda senini arvati, vaid see taim sisaldab hästi tuntud antiviraalseid aineid nagu 3,5-DCQA ja axillarin ning just need komponendid annavad soolikarohule tema peamise herpesevastase toime.

 

Kuigi edasised uuringud on kindlasti vajalikud, näitab antud töö, et soolikarohus peitub tugev potentsiaal herpeseviiruse poolt põhjustatud dermatoloogiliste kahjustuste raviks. Seega võivad süstemaatilised farmakoloogilised ja fütokeemilised uuringud mängida olulist rolli Euroopa traditsiooniliste ravimtaimede kasutamise moderniseerimisel.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: