Miks valuvaigistid mõjuvad naistele paremini?

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Mõned valuvaigistid ei pruugi mehi nii palju aidata kui naisi. Autor/allikas: Postimees /Scanpix
Toimetas Kirsikka Kurg

Uus uuring on leidnud põhjuse, miks teatud tüüpi valuvaigistite mõju on meeste ja naiste seas erinev. Kuigi juba alates üheksakümnendate keskpaigast on teada, et mõned narkootilised analgeetikumid on naistel efektiivsemad kui meestel, on siiani olnud teadmata selle erinevuse põhjus. Nüüd on New Yorgi ülikooli teadlased jõudnud järeldusele, et kuigi meeste ja naiste organismides on samad opioidiretseptorite tüübid, on nende vastastikune toime soost sõltuvalt erinev. 

Organismis hoiavad valu kontrolli all loomulikud valuvaigistid, mis mõjuvad erilistele nende suhtes tundlikele keemilistele struktuuridele ehk retseptoritele. Et need on tundlikud morfiiniga toimelt sarnaste ainete – opioidide vastu, nimetatakse neid opioidiretseptoriteks.  

Opioidiretseptorid võib jaotada kolmeks peamiseks tüübiks – müü-, kappa- ja delta-retseptorid. Seondudes retseptoritega, vähendavad endogeensed opioidid valutunnet. Nende vabanemist soodustab näiteks stress, samuti positiivsed emotsioonid ja mõtlemine.

Narkootilised analgeetikumid, nagu näiteks morfiin ja kodeiin, leevendavad valu, aktiveerides neid samu opioidiretseptoreid. Kuna siiani on arvatud, et opiodiretseptorite arv ajus ja seljaajus on meestel ja naistel enam-vähem võrdne, on olnud raske mõista, millest sugudevaheline erinevus valuvaigistite mõjus tuleneb.

Nüüd leidsid teadlased, et emaste katseloomade seljaajus on viis korda rohkem kappa-müü heterodimeere (kappa- ja müü-opioidiretseptori kompleks) kui isaste loomade seljaajus. Seetõttu on sellised narkootilised analgeetikumid nagu pentasotsiin, nalbufiin ja butorfanool naistel enamasti efektiivsemad, kuna mõjuvad peamiselt nende kahe retseptori kaudu.

Uurimusest selgus veel, et müü-kappa heterodimeeride hulk suureneb östrogeeni ja progesterooni taseme tõusuga naise organismis. Teadlaste sõnul tuleks seetõttu valuvaigistite määramisel võtta muuhulgas arvesse ka naissoost patsiendi menstruaaltsüklit.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: