Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pidev rasedusaegne oksendamine võib olla ohtlik ka lapsele

Emaga toimuv mõjutab ka loodet.
Emaga toimuv mõjutab ka loodet. Autor/allikas: Reuters/Scanpix
Toimetas Kirsikka Kurg

Raseduse ajal tekkiv iiveldus ja oksendamine piinab paljusid emaks saada soovijaid. Seisundit, mil normaalne rasedusaegne halb enesetunne läheb üle kestvaks ja kontrollimatuks oksendamiseks, nimetatakse hüperemeesiks. UCLA ja Lõuna-California ülikooli uurimismeeskond on leidnud, et rasedusaegne hüperemees on ohtlik ka lapsele, soodustades hilisemas elus tundeelu- ja käitumishäirete kujunemist. 

Kuigi varem on arvatud, et olenemata ema kehvast enesetundest, ei kahjusta hüperemees loodet, väidavad USA teadlased nüüd vastupidist. Lastel, kelle emad kannatasid raseduse ajal tugeva oksendamise all, on viimase uuringu kohaselt 3,6 korda suurem risk ärevushäire, bipolaarse häire või depressiooni tekkeks.

Juba varem on samad teadlased leidnud, et hüperemees on tugeva päriliku eelsoodumusega. Naistel, kelle perekonnas on esinenud rasket rasedusaegset oksendamist, kujuneb 17 korda suurema tõenäosusega sama probleem.

Lakkamatu oksendamine tingib organismis veevaeguse ja elektrolüütide ainevahetuse häire. Ema pikaajaline alatoitumus ja vedelikupuudus on ohtlikud just loote aju arenemise etapil. Kahjulikku mõju omavad kindlasti ka hüperemeesi tõttu rasedal tekkinud stress ja ärevus.

Uurimuses osalenud jagati kahte rühma. Esimesse kuulus 87 inimest, kelle emad olid raseduse ajal haigestunud hüperemeesi. Teine oli 172 inimesega kontrollgrupp, kelle emad olid last kandes terved. Depressiooni esines kontrollgrupis ainult 3% inimestest, bipolaarsust ja ärevushäiret veelgi vähem. Hüperemeesiga emade grupis oli täiskasvanuna depressioon tervelt 16% järglastest. Peaaegu neli korda korda rohkem ilmnes ka ärevust ja bipolaarset häiret.

Teadlased hoiatavad, et uurimusel on omad puudused. Nimelt saadi andmed analüüsitavate kohta nende pereliikmelt, mis vähendab hinnangute objektiivsust ja täpsust. Siiski peetakse ilmnenud erinevust piisavalt suureks, et kinnitada hüperemeesi ohtlikkust ka lapsele.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: