Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saarnaki laid- väike omaette maailm

Saarnaki laid on ligikaudu 140 hektari suurune laid Väinameres Hiiumaa lähedal. Laid on Hiiumaa laidudest üks suuremaid - kuni 3,4 kilomeetrit pikk ja kuni 0,7 kilomeetrit lai. "Pealtnäha väike, aga seest suur," arvab Tiit Leito, kes on suurema osa oma elust tegelenud Hiiumaa laidude looduskaitsega. Laid on nii väike, et laiu peal olevate majade juures seistes näeb merd nii vasakule kui ka paremale vaadates.

Leito tegi laiuga tutvust juba aastal 1973, kui seal elas veel kaks perekonda. Aasta hiljem need inimesed lahkusid saarelt ning sellest ajast peale on Leito ja looduskaitsjad sealsete unikaalsete hoonete eest hoolitsemise enda kanda võtnud. Laid on looduskaitse all ja seal püütakse säilitada inimese ja looduse pikaajalisest ja sõbralikust koos elamisest kujunenud poollooduslikke maastikke. Vanasti oli laid nii tühi, et küttepuidki toodi üle jää. Nüüd kõrguvad seal mitmed puuhiiglased.

"Selle laiu väärtus on see, et sa oled õue peal ja näed kahele poole merd. Ja sa näed ka, kes saare peale tuleb ja sul on selge, mis toimub siin 5-10 kilomeetri raadiuses. See on
visuaalselt ja kultuuriliselt nii eripärane. Siin olles on meri üks osa sinu elust. See ei ole nii, et meri on  kuskil seal, vaid meri on sinu toas ja sinu hinges ja sinu silmades. See on täiesti teine nägemine ja maailma lahti mõtestamine," selgitab Leito Saarnaki kultuurilist eripära.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: