Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Oksütotsiin muudab ahvid lahkemaks

Hetk läheduseks.
Hetk läheduseks. Autor/allikas: AP/Scanpix
Toimetas Astra Kallasmaa

Palju on spekuleeritud teemal, kas sünteetilise oksütotsiini ninakaudset manustamist võiks kasutada teraapias ravimaks autismi, skisofreeniat või käitumishäireid, kus inimene ei ilmuta teiste vastu huvi ega hoolimist. Üks võimalus oksütotsiini toime tundma õppimiseks on testida seda ahvide peal ja nagu näitavad Duke´i ülikooli teadlaste järjekordsed uuringud, muudab oksütotsiini manustamine reesusmakaagid üksteise suhtes lahkemaks ja tähelepanelikumaks.

Oksütotsiini, mida hellitavalt kutsutakse ka kiindumushormooniks, toodab keha intensiivsemalt suhete loomise ja tugevdamise situatsioonis. Oksütotsiinil on erinevad funktsioonid armumisel, rasestumisel, sünnitamisel ning ema ja lapse vahelise suhte loomisel. Kuid tegemist ei ole ainult häid tundmusi tugevdava hormooniga, sest erinevad teadustööd on näidanud, et oksütotsiini mõjul võivad tugevneda ka negatiivsed tundmused ja intensiivsemalt meenuda näiteks lähedastest suhetest hinge jäänud valusad mälestused. Ravimina ei saa oksütotsiini kasutusele võtta enne, kui armastusehormooniks tituleeritud aine omadused on läbi ja lõhki läbi uuritud.

Oksütotsiini manustanud inimesed võivad muutuda altruistlikuks ja hoolivaks, kuid välistatud pole ka hoopis armukadeduse või kahjurõõmu ilmnemine. Lisaks sellele, et sünteetilise hormooni manustamise tagajärgede suhtes on veel palju küsimusi, on puudulikud ka veel teadmised, millised on kiindumushormooni pikaajalise manustamise tagajärjed. 

Käesolevas uurimistöös said teadlased ka uusi andmeid selle kohta, millise teekonna läbib nina kaudu sissehingatud oksütotsiin teel hingamisteedest ajju. Kuna selliseid põhjalikke ja pikaajalisi eksperimentseid uurimusi ei saa teha inimeste peal ning näriliste ja inimeste vahelised käitumuslikud ja neuroloogilised erinevused on liiga suured, siis ahvid on sobivad katsealused uurimaks, milline on oksüdotsiini mõju ajule ja millised on hormooni pikaajalise manustamise tagajärjed.

Kui tavapäraselt kasutatakse oksütotsiini manustamisel ninapihustit, siis selles teadustöös kasutati lastele mõeldud nebulisaatoreid koos maskiga, mis väidetavalt peaks olema mugavam ja tõhusam viis oksütotsiini sisse hingamiseks.

Teadlaste sõnul on eelnevad uuringud näidanud, et olukorras, kus makaagil on valida, kas ta saab meelehead teha teisele või jäävad nad mõlemad pika ninaga, on ahv siiski piisavalt hooliv, et lubada kaaslasel kingitus vastu võtta. Nüüdsed katsed näitasid, et pool tundi pärast oksütotsiini manustamist hakkasid makaagid tegema oluliselt rohkem kingitusi kaaslasele ja seda isegi juhul, kui nad seeläbi pidid ise maiusest ilma jääma. Esimesel pooltunnil, kui hormoon polnud veel oma mõju täies võimsuses avaldanud, krabasid ahvid kingitused meelsamini endale. Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: