Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti teaduse tippkeskuste kõrge tase leidis kinnitust

Enn Lusti juhitav tippkeskus hakkab tegelema jätkusuutlikuks arenguks vajalike kõrgtehnoloogiliste materjalide uurimisega.
Enn Lusti juhitav tippkeskus hakkab tegelema jätkusuutlikuks arenguks vajalike kõrgtehnoloogiliste materjalide uurimisega. Autor/allikas: Postimees/Scanpix
2011. aasta novembris ja detsembris viis Sihtasutuse Archimedes struktuuritoetuste rakendusüksus läbi teaduse tippkeskuste vahehindamise, mille põhjal selgus, et kõik Eesti tippkeskused tegutsevad kõrgel tasemel.

„Rõõmustav on see, et valdkonna tippteadlastest välisekspertide arvamuse kohaselt oli enamik hinnatud tippkeskusi teaduslikult väljapaistval tasemel,“ ütles hindamiskomisjoni esimees, Haridus- ja Teadusministeeriumi asekantsler Andres Koppel. „Eriti rõhutati bioloogilise mitmekesisuse tippkeskuse läbimõeldud juhtimist ja eri uurimissuundade lõimimist ning keemilise bioloogia tippkeskuse loomise tagajärjel tekkinud sünergiat, mis on võimaldanud seni katmata olnud uute erialadevaheliste teemadega tegelemist ja eri valdkondade teadlaste koostööd,“ rääkis Koppel.
 
Seitse Eesti teaduse tippkeskust on tegutsenud EL struktuurivahendite toel aastast 2008, mil hindamiskomisjon otsustas neile raha eraldada. Neist neli tegutseb Tartu Ülikooli juures, kaks Tallinna Tehnikaülikoolis ja üks Eesti Biokeskuses. 2011.aasta oktoobris tegi hindamiskomisjon seitsme tippkeskuste vahearuannete põhjal otsuse, et kõik tegutsevad väljapaistval või keskmisest kõrgemal tasemel ning võivad tegevusi kavakohaselt jätkata kuni EL rahastamisperioodi lõpuni aastal 2015.

Lisaks teadustöö tasemele hindas komisjon tippkeskuse töö koordineerimist, juhtimist ning koostööd teiste osapooltega, samuti tippkeskuse sotsiaalmajanduslikku mõju. Tippkeskuste teaduslikku tulemuslikkust hindas 14 väliseksperti.

Teaduse tippkeskus on oma olemuselt mitme oma valdkonnas rahvusvaheliselt tunnustatud uurimisrühma konsortsium. Tippkesksuses toimuva kõrgetasemeliste uurimisrühmade koostöö kaudu tõuseb nii teadusuuringute tase kui ka nende tulemuslikkus. Lisaks 2008.aastal alustanud seitsmele tippkeskusele tegutseb Eestis veel viis teaduse tippkeskust, mille rahastamine otsustati 2011. aasta suvel.

Eesti teaduste tippkeskused on toetust saanud meetme „Teaduse tippkeskuste arendamine“ kaudu. Meede on üks Euroopa Liidu struktuuritoetuste paketist, mille eesmärk on arendada majanduskeskkonda Eesti teadus- ja arendustegevuse kaudu. Meedet kaasrahastab Euroopa Regionaalarengu Fond. 

Lisainfo tippkeskuste kohta.

Allikas: SA Archimedes

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: