Aju mandeltuuma aktivatsioon ei tähenda tingimata hirmu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Punasega on märgitud mandeltuumad inimese ajus.
Punasega on märgitud mandeltuumad inimese ajus. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Toimetas Kirsikka Kurg


USA teadlaste hinnangul võib aju mandeltuuma ja hirmu vaheline seos olla ületähtsustatud. Nii mitmedki eksperimendid on näidanud mandeltuuma ehk amügdala aktivatsiooni, kui inimene on hirmunud. Teadlased aga rõhutavad, et aktivatsioon tekib ka muudel juhtudel, näiteks vastuseks meeldivate fotode vaatamisele või rõõmsatele nägudele.

 

Eksiarvamus hakkas levima viisist, kuidas teadlased esmalt lähenesid ajule. Mandeltuumani jõudsid paljud hirmureaktsiooni uurinud eksperdid. Hirm on uurimisobjektina hea emotsioon, kuna see on evolutsiooniliselt väga oluline ja küllalt hästi loomade peal uuritud. Peaagu kõik hirmu-uuringud on leidnud amügdalas aktiivsuse tõusu. See aga ei tähenda, et iga väiksem „säde” mandeltuumas viitab inimese hirmunud olekule.

 

Selle asemel tundub amügdala funktsioon olevat palju peenem. Nimelt paistab mandeltuum töötlevat sündmusi, mida inimene peab antud hetkel oluliseks ja millest ta hoolib.

 

Nii võib hirmutavas situatsioonis või ärevama iseloomu korral amügdala aktiveeruda ka näiteks jubedate piltide vaatamisel. Nälja korral reageerib mandeltuum aga hoopis toidupiltide peale, nii nagu väga empaatilistel inimestel aktiveerub amügdala vastuseks teiste inimeste nägemisele.

 

Ohio riikliku ülikooli teadlase Wil Cunninghami sõnul otsitakse emotsioone uurides kindlaid ajupiirkondi, mis vastutavad teatud tüüpi afekti eest. Teadlase sõnul on aju aga liiga keeruline, et niivõrd lihtsustatud skeemid selle puhul kehtiks. Cunninghami sõnul on emotsioonid sageli ka liiga jäigalt määratletud, jätmata ruumi kompleksematele tundmustele. Viimaste uurimuste kohaselt on tõenäolisem, et emotsioonide tekkesse on kaasatud mitmed erinevad ajuosad.

 

Vaata veel: The Amygdala and Fear Are Not the Same Thing (Science Daily)

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: