Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Nn armuhormoon võib aidata depressiooni vastu

Migreen on üks terviseprobleemidest, mis kimbutab naisi sagedamini kui mehi.
Migreen on üks terviseprobleemidest, mis kimbutab naisi sagedamini kui mehi. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Toimetas Kirsikka Kurg


California ülikooli San Diego meditsiinikooli teadlased viivad läbi kliinililisi katsetusi, et uurida võimalust ravida mõningatel juhtudel depressiooni oksütotsiiniga. Seda nn armuhormooni vabastatakse ajus vastusena puudutustele, kallistustele ning näiteks ema ja tema vastsündinud lapse vahelise sideme tekkel. Nüüd arvavad teadlased, et sellest hormoonist võib kasu olla ka depressiooniga patsientide aitamisel.

 

Oksütotsiini vabastatakse inimeste ajus pärast meeldivat füüsilist puudutust ja muuhulgas osaleb see hormoon ka seksuaalsvastuse tsüklis. Kai MacDonald San Diego meditsiinikoolist toob välja oksütotsiini rolli inimestevahelise sideme tekkes emotsionaalse kommunikatsiooni vahendusel. Nii mõjutab see hormoon väga erinevaid emotsionaalseid reaktsioone, alates armastusest ja usaldusest kuni hirmu ning ärevuseni.

 

MacDonaldi sõnul muudab oksütotsiin näoilmete poolt vahendatud sotsiaalse kommunikatsiooniga seotud ajusignaale. Siia hulka võib kuuluda näiteks mandelkeha aktivatsiooni muutus, mis vastutab esmase emotsionaalsete stiimulite töötluse eest. Sel juhul võib oksütotsiin olla potentsiaalne sotsiaalse käitumise vahendaja.

 

Sama kooli teadlased on juba varem avastanud, et oksütotsiinist võib olla kasu skisofreeniaga patsientide ravis. Nüüd hakatakse kontrollima aga selle hormooni potentsiaalset toimet kliinilise depressiooni vastu. MacDonaldi sõnul näitavad depressioonis patsientide vereanalüüsid ja geneetilised uuringud selle hüpoteesi võimalikkust.

 

Varasemad uurimused on näiteks oksütotsiini intranasaalse manustamise korral inimestel näidanud hirmutunde vähenemist ning usalduse ja suuremeelsuse tõusu. Huvitaval kombel ei tähelda inimesed ise käitumise muutust, kuigi see ilmselgelt esineb.

 

Vaata veel: ‘Love Hormone’ Could Help Treat Depression (ScienceBlog)

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: