Vihmametsa kadu vähendab sadu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Ebaseadusliku raie tagajärg Amazonase vihmametsas.
Ebaseadusliku raie tagajärg Amazonase vihmametsas. Autor/allikas: Reuters/Scanpix
Kui troopikas hoogsalt metsi raiutakse, siis jääb neil aladel vihma palju vähemaks. Briti teadlaste värske uuring annab alust peljata, et Amazonase ja Kongo hiigelmetsade kandis elavatele inimestele toob metsaraie põuakannatusi.

Dominick Spracklen Leedsi Ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Nature, et suurte troopikametsade kohal liikuvates õhumassides tekib vihma vähemalt kaks korda rohkem kui neis õhumassides, mis kulgevad üle kasinama taimkattega maa, vahendas Vikerraadio "Teadusuudis".

Suured Amazonase ja Kongo metsad hoolitsevad niisiis paljuski selle eest, et nendega piirnevatel aladel vihma sajab. Neil aladel elab aga palju inimesi, kelle elujärg vihmast üsna otseselt sõltub.

Taimed suurendavad õhuniiskust, sest nende lehed eritavad veeauru. See nähtus on teada üsna ammusest ajast. Kuidas taimestik aga just täpselt sademehulka mõjutab, pole seni kaugeltki selge olnud.

Praeguses uuringus kasutasid teadlased uudset andmestikku, mille on taimkatte ja sademete leviku kohta kogunud NASA satelliidid. Andmed söödeti mudelisse, mis püüdis välja arvutada valdavaid tuulesuundi.

Nii et taas üks argument selle poolt, et me peaks ikka troopikametsi alles jätma.

Vaata veel: Loss of tropical forests reduces rainfall (PhysOrg)
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: