Tuhatjalgne on nime õigustamisele lähedal ({{commentsTotal}})

lllacme plenipes.
lllacme plenipes. Autor/allikas: Paul Marek

Arizona entomoloogid kirjeldavad ajakirjas Zookeysilmunud uurimuses esimest korda täpsemalt maailma jalgaderikkaimat olendit – ainult Põhja-California mägedes elavat tuhatjalgsete hulka kuuluvat lllacme plenipes'ist, kelle jalgade hulk võib küündida 750'ni.


Kuigi esimest korda märgati teadaolevalt liiki juba 1928. aastal, kadus see aastakümneteks taas kollektiivsest teadvusest. Arvati, et müütiline tuhatjalgne on välja surnud. Status quo muutus alles 2005. aastal, kui toonane doktorant Paul Marek liigi esindajaid süsteemselt otsima hakkas. Järgnenud kolme aasta jooksul suutis ta koos oma kolleegidega leida neid 17. Viimasest piisas tõestamaks, et liik eksisteerib, on ülimalt haruldane ja edasiste näidiste hankimine võiks anda tõuke selle täielikule hukule.


Ajakirjas Nature 2006. aastal ilmunud kiires vahekokkuvõttes andis otsingutes osalenud töörühm lühikese ülevaate olendi üldisest bioloogiast. Nüüdseks on aga Marek'il olnud aega tuhatjalgse anatoomiaga lähemalt tutvuda. Kuni kolme sentimeetri pikkuseks kasvavatel emasloomadel on kuni 750 jalga, isaste puhul jääb nende hulk 562 piiridesse. Iga üksik jalake on varustatud küüniste-sarnaste struktuuridega, mida tuhatjalgsed kivitükkide külge klammerdumiseks kasutavad.


Plenipes'i selga katavad väikesed karvakesed, mis eritavad siidjat massi. Viimane võib toimida kaitsemehhanismina parasiitide või väikeste räbutükkide vastu, mida huumuse peamises kihis ohtralt leidub. Võrreldes teiste teada- olevate tuhatjalgsetega on Plenipes liigina tunduvalt iidsem. Mil teised liigid kasutavad surevast taimemassist toiteainete hankimiseks lõugu, mis orgaanilist ainet enne seedimist väiksemateks tükkideks võimaldab jahvatada, siis värskelt avastatu peab leppima pelgalt taime- ja seenemahlade imemisega.


Tõenäoliselt elab tuhatjalgse liigi lähim sugulane Nematozonium filum Lõuna-Aafrikas. Viimane vihjab, et nende ühine esivanem elas 200 miljonit aastat tagasi Pangea superkontinendil. Miljonite aastate vältel kohanes osa selle populatsioonist elama just tänapäeva-California aladel. Liigi iidsus tähendab, et see võib olla võimeline suutma tootma vaid antud liigile unikaalseid keemilisi ühendeid, mida ehk ka mujal rakendada saaks.


Töörühma uurimus ilmus ajakirjas Zookeys.

Toimetas Jaan-Juhan Oidermaa


Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: