Merisiilik andis hea idee süsihappegaasi püügiks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Merisiilik.
Merisiilik. Autor/allikas: Wikimedia Commons
Priit Ennet

Siil andis head nõu Kalevipojale, aga väike merepõhjas elutsev okaskera merisiilik on nüüd teadlastele hea idee andnud. Briti teadlased on avastanud, kuidas merisiilik keskkonnast süsinikdioksiidi võtab ja selle oma kõva koja ehitusmaterjaliks muundab. 

Kui nüüd õnnestuks näiteks soojuselektrijaamade korstnast sama nipiga süsihappegaasi kinni püüda ja sellest tahket kaltsiumkarbonaati teha, siis võidaks ka kasvuhoonenähtuse ja kliimamuutuse pärast selle võrra vähem muret tunda. 

Newcastle'i Ülikooli teadlased eesotsas Lidija Šilleriga avastasid merisiiliku süsinikusidumismeetodi päris juhuslikult, kui panid tähele, et merisiiliku vastsete välisskeletil leidub rohkesti niklit, keemiliselt üsna aktiivset metalli. 

Seejärel selgus katseklaasi-uuringutes, et ülipisikesed niklitükikesed, nikli nano-osakesed kiirendavad väga tõhusalt süsihappegaasi reageerimist veega. Nii tõhusalt, et kogu vees lahustunud süsihappegaas võib sealt täiesti kaduda. Ja eriti hea on veel see, et nähtus ilmneb ühe hästi nii happelises kui ka aluselises keskkonnas. 

Avastusest kirjutavad Šiller ja ta kolleegid ajakirjas Catalysis Science & Technology. 

Vaata veel: Sea urchin nickel 'trick' could be key to capturing carbon (BBC)
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: