Sõrmeotste taastamise võti peitub küünte all ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Stuart Pilbrow/Creative Commons
Stuart Pilbrow/Creative Commons

Imetajate võime kaotatud jäsemeid taaskasvatada on äärmiselt piiratud. Teadlased on nüüd kindlaks teinud mehhanismi, mis võimaldab puuduvaid sõrmeotsi taastada, protsessi juures mängib kriitilist rolli eelnevalt tähelepanuta jäänud küünte all asuv tüvirakkude populatsioon.


Sisalike ja salamandrite taastumisvõime on imepärane. Loomad suudavad taaskasvatada isegi terveid jäsemeid, mis on originaali pea täpsed koopiad. Imetajad on aga vastava võimekuse evolutsiooni käigus suuresti kaotanud ja suudavad taastada vaid sõrme- ja varbaotsi. Juba 40 aastat tagasi tehti lisaks kindlaks, et regeneratsiooni ei toimu, kui õnnetuse ohvrid küüneosa täielikult kaotanud on.


Nähtus on lähedalt seotud teiste taastuvate kudede nagu juuste ja naharakkude kasvuga. Täpne mehhanism jäi samas selgusetuks. Mõistatust otsutas üritada lahendada tüvirakkude uurimisele spetsiliseerunud Mayumi Ito. Koos kolleegidega leidis ta rakkude tähistamise abil esmalt sõrme tipmiselt lülilt ennast regulaarselt uuendava tüvirakkude populatsiooni, mis vastutab küünte jätkuva kasvu eest.


Nende käitumist juhivad omakorda Wnt-valkudeks kutsutavad signaalmolekulid. Mehhanismi rivist välja löömine peatas hiirtel ka küünte kasvu. Ito leidis lisaks, et sama mehhanism kindlustab ka sõrmeotste taastamise. Mehhanismi aktiveerumine tingib nende kaotamisel närvide kasvu, mis omakorda algatavad kõõlusteks, lihaskoeks ja luudeks diferentseeruvate rakkude tootmise. Sündmusteahel sarnaneb lähedalt sisalike regeneratsioonile.


Edasised katsed tõestasid, et nii kehalt vajaliku signaalmolekuli tootmise võimaluse võtmine kui ka küünte aluse epiteelkoe täies mahus eemaldamine peatas hiirtel sõrmeotste taastamise. Eelnevate uurimuste põhjal võib tulemusi julgelt laiendada ka inimestele. Samas jääb ebaselgeks, kas mehhanismi avastamine võib viia võimaluseni imetajatel ka teisi kehaosi sarnaselt taastada.


Töörühm loodab, et regeneratsiooni algatamiseks võib piisata küüntealuste tüvirakkude siirdamisest. Alternatiivselt võib lahendus peituda nende poolt toodetavas valgukokteilis.


Töörühma uurimus ilmus ajakirjasNature.

Toimetas Jaan-Juhan Oidermaa
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: