Soojus kasvatab troopika õierohkust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

S.
S. Autor/allikas: Joseph Wright/Florida osariigiülikool
Priit Ennet

Juba väikese temperatuuritõusu mõjul puhkeb troopikametsas märksa rohkem õisi. Niisuguse järelduse teeb Ameerika Ühendriikide Florida Osariigiülikooli teadlane Stephanie Pau oma uurimistöö põhjal ajakirjas Nature Climate Change.


Poau uuris, kuidas õhutemperatuuri, pilvkatte ja sademehulga erinevused mõjutab troopikametsas leiduvate õite arvu. Selgus, et õite arvu mõjutab nii pilvkate kui ka temperatuur. Ja et pilvede mõju on lühiajalisem, temperatuuri oma aga kestvam.


Troopikametsi on nende suure hapniku produktsiooni tõttu nimetatud ka maakera kopsudeks ja õite arv arvatakse olevat hea metsade seisundi näitaja. Võib arvata, et kui temperatuur tõuseb liiga kõrgele, siis hakkab õite hulk metsas taas kahanema, aga Pau sõnul paistab praegu, et sellise kõrguseni tema ja ta kolleegide uuritud paikades praegu veel temperatuur tõusnud ei ole.


Pau juhitud rahvusvaheline teadlasrühm analüüsis oma uuringus nii metsas endas kogutud andmeid kui ka satelliitvaatluste tulemusi. Vaatluse all olid Panamale kuuluval Barro Colorado saarel ja Ameerika Ühendriikidega assotsiatseerunud Puerto Ricol kasvavad metsad. Panama metsas on näiteks viimastel aastakümnetel õite arv kasvanud umbes 3% aastas ja Pau sõnul tunduv selle põhjuseks olevat just temperatuuritõus.


Vaata veel:

Even Slight Temperature Increases Causing Tropical Forests to Blossom (Science Daily)

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: