Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

HPV viirus seostub kolmandiku kõrivähi juhtudega

HPV16 on üks ohtlikumaid viiruse alatüüpe.
HPV16 on üks ohtlikumaid viiruse alatüüpe. Autor/allikas: Wikimedia Commons
Toimetas Katrin Sak

Kolmandik kõrivähi diagnoosi saanud inimestest on nakatunud mingi HPV vormiga. HPV ehk inimese papilloomiviirus on peamine emakakaelavähi tekkepõhjus ning viirus levib nii sugulisel teel kui ka suukaudsete kontaktide kaudu.

 

Ajakirjas Journal of Clinical Oncology avaldatud uuringus esitatud seosed pakuvad hulgaliselt mõtteainet. Tänapäeval tuntakse enam kui 100 tüüpi HPV-sid ning enamik inimesi on mingil eluhetkel selle viirusega nakatunud. Samas pakub immuunsüsteem enamikel juhtudel kaitset. Kaks HPV tüüpi (HPV16 ja HPV18) on kõige tõenäosemad vähi põhjustajad. HPV16 peetakse umbes 60 % emakakaela-, 80 % anuse- ja 60 % suuõõnevähijuhtude süüdlaseks. Kõrivähki diagnoositakse Inglismaal igal aastal umbes 1500-l inimesel ning umbkaudu 470 inimest neist sureb.

 

Antud uuringus käsitleti HPV seost kõrivähiga, täpsemalt orofarüngeaalse vähiga. Elustiili ja vähi vahelise seose uurimisele keskendunud suuremahulises uuringus koguti vereproove inimestelt, kes olid töö alguses kõik terved. Verest uuriti HPV ühe võtmevalgu E6 antikehade olemasolu. E6 viib rakku vähi eest kaitsva süsteemi rivist välja ning nende antikehade omamine veres näitab, et HPV on vastava kaitse piiri juba ületanud ning põhjustab rakkudes pahaloomulisi muutusi.

Uurijad kõrvutasid veretesti tulemusi 135 kõrivähiga patsiendil ning 1599 tervel inimesel. Leiti, et 35 % kõrivähi diagnoosiga inimestest omas veres E6 antikehi, tervetel inimestel oli see näitaja alla 1 %. Samas osutus selline vähivorm ravile paremini alluvaks kui teiste põhjuste, sh alkoholi ja tubaka poolt tekitatud vastavad kasvajad. 84 % inimestest, kelle veres leidus E6 antikehi, olid viis aastat pärast diagnoosi saamist elus, antikeha esinemiseta kõrivähkide korral oli vastav parameeter 58 %.

 

Seega võib HPV16 olla orofarüngeaalse vähi oluline põhjustaja. HPV viirused on äärmiselt sagedased ning kui HPV vaktsiin osutub võimeliseks kaitsma ka suuõõne HPV infektsioonide ja vähkide vastu, võiks sel vaktsiinil olla oluliselt laiem toime.

 

Loe lisa: HPV virus linked to third of throat cancer cases(BBC News Health)


Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: