Lähitäht on kolmiktäht

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Fomalhauti peeti seni kaksiksüsteemiks. Autor/allikas: ESA/NASA
Priit Ennet

Tore, kui astronoomid avastavad midagi uut lausa kodulävelt. Fomalhaut on täht, mis on meist vaid 25 valgusaasta kaugusel. Nüüd tuleb välja, et ta ei ole mitte kaksiktäht, nagu seni teatud, vaid lausa kolmiktäht. Ja seejuures ühe kõige kaugemal tiirleva kolmanda tähega kolmiktäht, mis seni teada.


Fomalhauti kolmas komponent oli tähena tuntud ka seni, aga arvati olevat omaette täht. Seos sai selgeks, kui Ameerika Ühendriikide Rochesteri ülikooli füüsik ja astronoom Eric Mamajek ja ta kolleegid mõõtsid hoolikalt selle kolmanda tähe liikumist ja valgust ning määrasid täpselt kindlaks tema kauguse ja kiiruse. Täht sai endale uueks nimeks Fomalhaut C, mis on natuke isikupärasem kui ta senine nimi LP 876-10.


Fomalhauti süsteemi põhitäht Fomalhaut A on suure massiga täht, Päikesest kaks korda massiivsem ja suudab oma võimsa gravitatsiooniväljaga hoida Fomalhaut C'd enda ümber tiirlemas. Ehkki see on temast 158 000 korda kaugemal kui Maa Päikesest. See on nii suur kaugus, et Maalt vaadates mahuks Fomalhaut A ja Fomalhaut C vahele tervelt üksteist täiskuuketast. Eks just seetõttu ongi tähtede omavaheline seotus astronoomidel seni kahe silma vahele jäänud.


Fomalhauti süsteem on huvitavaid avastusi pakkunud varemgi. Näiteks Fomalhaut A ümber tiirlev planeet on esimene eksoplaneet, mida on vaadeldud silmale nähtava valguse lainepikkustel, muidugi mitte palja silmaga.


See, et Fomalhaut on kaksiktäht, avastati samuti alles suhteliselt hiljuti, ehkki kahtlustatud on sea juba üle saja aasta. Fomalhaut ehk Lõunakala Alfa on peamiselt nähtav lõunapoolkeral. Nii, nagu ka Päikesesüsteemile kõige lähem täht Alfa Centauri, mis on ka väga tõenäoliselt kolmiktäht.


Mamajek ja kaasautorid kirjutavad oma avastusest eelretsenseerimata võrguajakirjas Arxiv.


Vaata veel:

Researchers Find that Bright Nearby Double Star Fomalhaut Is Actually a Triple (Rochesteri ülikool)

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: