Tartus avatakse Eesti esimene puhasruumide keskus

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Puhasruumid on vajalikud näiteks kosmosetööstuses. Autor/allikas: Wikipedia.org
Mirko Ojakivi

Eestis on kümneid ettevõtteid, mis igapäevatöös vajavad saasteainete vaba keskkonda. Üheks selliseks ettevõtete ringiks on näiteks kosmosetööstuse või nanotehnoloogiaga seotud ettevõtted. Tartus avatakse nende tarvis puhasruumide keskus.

Tartu Teaduspargis avatakse täna nanolabor. Selle labori üheks südameks on puhasruumide keskus. See on esimene omataoline Eestis. Puhtas ruumis on tolmuosakeste ja muu saaste arv kontrolli all. Mida kõrgema klassi puhasruum, seda väiksem on lubatud saaste tase.

"See on oluline nii materjaliteaduste arenduste jaoks kui ka biotehnoloogiate ja meditsiini jaoks. Meie uues keskuses on põhifookus nanotehnoloogiatel. Nanotehnoloogia komponendid on samas suurusjärgus kui tolmuosakesed. Seepärast me peame väga täpselt kontrollima seda keskkonda, sest muidu me ei saaks aru, kas meil on tegemist mingi probleemiga meie tehnoloogiates või on lihtsalt tolm sattunud näiteks elektroodide vahele ja siis lühistab ära selle konkreetse seadme," selgitas Eesti Nanotehnoloogiate Arenduskeskuse juhataja Ilmar Kink.

Piltlikult öeldes on puhasruumis üks suur tolmuimeja, mis imeb ruumist õhku välja ja läbi filtrite seda ventileerides taas ruumi suunab. Kõrgeima klassiga puhasruumidesse sisenedes tuleb läbida erinevaid lüüse ja kanda näiteks skafandrit ja hapnikumaski, sest osades puhasruumides viiakse keskkonnast välja ka niiskus.

Üks ettevõte, kes igapäevaselt oma töös puhasruume vajab on superkondensaatorite tootja Skeleton OÜ. Ettevõte vanemteadur Mati Arulepp ütles, et kuna nad paiknevad teaduspargiga ühes majas, siis on puhasruumid nüüd käe-jala juures.

"Probleem on selles, et väljas liikuvad osakesed satuvad meie süsteemi ja rikuvad teatud omadused ära selles süsteemis. Ka kosmos pole päris puhas ruum, sest seal on ikkagi mõnisada molekuli kuupsentimeetris. Ideaalne oleks ettevõtmine võtta ja kolida Kuu peale, sest seal on kõik ideaalsed tingimused, aga kahjuks see ei ole võimalik praegu," arutles Arulep.

Nanotehnoloogiate Arenduskeskuse juhataja Ilmar Kink lisas, et Eestis on siiani mitmeid puhasruume, aga reeglina on need teadusasutuste endi või ettevõtete kasutuses. Avalikult kasutatavaid puhasruume pole.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: