Päike võib anda Kuule vett
Kuu peal on vett, vähem kui Maa peal, aga ikkagi. Nüüd on Maa peal tehtud katseid, mis toetavad hüpoteesi, et Päikese abiga saab Kuu vett pidevalt juurde.
Teadlaste seas on juba üle poole sajandi ringelnud mõte, et võib-olla vallandab Päikeselt tulvav osakeste voog – päikesetuul Kuu pinnal keemilise reaktsiooni, mis võib viia vee molekulide tekkeni.
Katse, mille Ameerika Ühendriikide ja Kanada teadlased eesotsas Li Hsia Yeoga NASAst ja Marylandi Ülikoolist selle hüpoteesi järeleproovimiseks tegid, on kõige realistlikum senitehtute seas.
Nad võtsid tüki kuupinnakivimit, mille Apollo astronaudid omal ajal Kuult kaasa võtsid ning pommitasid seda ülikiirete prootonitega.
Just samasuguseid ülikiireid prootoneid, mis liiguvad enam kui miljon kilomeetrit tunnis, leidub ka päikesetuules, mis levib üle terve Päikesesüsteemi ning mis jõuab seejuures ka Kuule.
Prootonitega pommitatud kuukivi koostise analüüs näitas, et selles leidus kas vett või vähemalt hüdroksüülradikaali, keemiliselt aktiivset elektriliselt neutraalset molekuli, mis koosneb ühest hapniku ja ühest vesiniku aatomist.
Spektromeeter näitas, et pommitusjärgselt kivimilt peegeldunud valguses oli nõrgenenud just sellise lainepikkusega komponent, mida neelab kas veemolekul või hüdroksüülradikaal.
Varem tehtud eksperimentide ja arvutimudelite põhjal on arvata, et kui päikesetuule prootonid Kuu pinda katvasse kiviklibusse ehk regoliiti sööstavad, siis võtavad nad sealt elektrone külge ning muutuvad neutraalseteks vesinikuaatomiteks.
Vesinikuaatomid võivad ühineda kivides juba olemas olevate hapnikuaatomitega ning moodustada kas hüdroksüülradikaale, veemolekule või mõlemaid.
Yeo ja tema kolleegide ehitatud katseseadmes olid kõik vajalikud komponendid, nii prootonite allikas, kivimiproov kui ka spektromeeter, paigutatud ühte vaakumkambrisse.
Nii ei pidanud pommitatud proovi mõõtmisteks kambrist välja võtma nagu varasemates samalaadsetes katsetes ning sai olla kindel, et kivimis tuvastatud vesi või hüdroksüül ei olnud sinna sattunud laboriõhust.
Nüüd on Kuu vee päikesetuulise päritolu idee saanud senisest tugevamat tõendust, mida Yeo ja tema kaasautorid jagavad ajakirjas Journal of Geophysical Research: Planets.