Maailmas elab arvatust rohkem inimesi
Paistab, et inimkonnal on iseenda ülelugemine natuke sassi läinud. Soome teadlased kirjutavad ajakirjas Nature Communications, et nende andmetel võib maakeral elada palju rohkem inimesi, kui on seni ametlikult teatatud.
Ametlike andmete põhjal elab maailmas praegu 8,2 miljardit inimest.
Josias Láng-Ritter ja tema kolleegid Espoost Aalto Ülikoolist selgitasid välja, et maailma maapiirkondades võib elanike arv olla kuni 84 protsenti suurem, kui see seniste ametlike andmete põhjal paistab.
See tähendab, et kogu maakera rahvastik võib vabalt olla umbes miljardi jagu suurem kui arvatud.
Praegu laialt kasutusel olevad elanike arvu andmed on saadud ühest küljest rahvaloendustega, aga teisest küljest on kasutatud ka nii-öelda vaatlusandmeid.
Rahvaloendustel saadakse andmeid tavaliselt administratiivüksuste põhjal, kuid neid üksusi tuleb ette erinevates suurustes ning erikujuliste piiridega.
Seepärast on koostatud mitu üleilmset või peaaegu üleilmset andmebaasi, kuhu on üritatud sisestada rahvastikuandmeid ruudukujuliste maa-alade kaupa nagu ruudulisele paberile joonistatud kaart.
Andmeid on sinna nuputatud satelliitidelt tehtud piltide, maakasutusandmete, teede ja muu taristu kaartide ja inimeste mobiilpositsioneerimise põhjal, kohendades nende järgi rahvaloenduste tulemusi.
Láng-Ritter ja ta kaaslased taipasid nüüd nende andmete headust kontrollida, kõrvitades neid veel usaldusväärsemate andmetega.
Nad võtsid vaatluse alla piirkonnad, kus voolavale jõele on rajatud suur tamm ning kus uue tehisveekogu aladel seni elanud inimesed on kolitud mujale.
Need andmed on teadlaste hinnangul eriti usaldusväärsed seepärast, et tammide ehitajad peavad ümber kolivatele inimestele maksma kompensatsiooni ning sel puhul selgitatakse välja nende inimeste arv eriti piinliku täpsusega.
Võrreldes kompensatsiooni saanud inimeste arvu selle arvuga, mida samal maa-alal seni elanud inimeste arvu on näidatud eelmainitud ruudustikulistes andmebaasides, saab anda hinnangu, kas, mis suunas ja kui palju võib neis andmebaasides eksimusi olla.
Nii tuli välja, et andmebaasides kiputi elanike arvu pigem alahindama ning seda eriti suures ulatuses. Ka kõige täpsemas andmebaasis on maapiirkondade inimeste arv uuringu autorite väitel enam kui poole võrra alahinnatud, kõige vähem täpses aga enam kui 80 protsendi võrra.
Kuna tammide rajamisel tekkivatele veekogudele jäävad ette peamiselt maaelanikud, said teadlased tulemusi laiendada just maapiirkondadele. Linnades on inimesi palju lihtsam kokku lugeda ning seal ei tohiks nii suuri eksimusi ette tulla.