Filmid on läinud üha mõrvalisemaks
Vana-aastaõhtu telekava kiituseks võib kogu kriitikast hoolimata öelda, et see on meil ikkagi üsna rahumeelne ja vägivallatu. Kuid maailma kinokunstis kohtame siiski karmimaid trende.
Värske teadusuuringu järgi on tapmist ja mõrvamist ingliskeelsetesse filmidesse viimase poole sajandi jooksul selgelt juurde sugenenud.
Ameerika ja Iraani teadlased analüüsisid tegelaste dialooge enam kui 160 tuhandes filmis, mis on valminud aastatel 1970 kuni 2020.
Selleks lasid nad masinõppealgoritmil analüüsida nende filmide subtiitreid, mis on avalikes andmebaasides saadaval.
Dialoogidest otsisid nad välja selliseid sõnu nagu mõrvama ja tapma. Selgus, et niisuguste sõnade osakaal on aastakümnete vältel üha kasvanud, ehkki aastast aastasse võib esineda kõikumisi.
Nende sõnade sagenemine ei ole olnud järsk, küll aga järjekindel. Suundumus ei iseloomusta mitte ainult krimifilme, kus seda võiks rohkem oodata, vaid mängufilme üleüldse.
For the study, researchers took EEG readings and MRI scans of about 40 test subjects who listened to a Brain.fm composition while completing computer tasks requiring sustained attention (to compare, participants also completed the tasks listening to non-Brain.fm music, pink noise and in silence).
Vägivallale viitava kõnepruugi kasv iseloomustab nii mees- kui ka naistegelasi. Naiste suust kostab sellist pruuki küll vähem kui meeste suust, aga ikkagi rohkem kui enne.
Kõigist uuritud filmidest tuli sõnu nagu mõrvama või tapma ette umbes seitsmes protsendis.
Võib oletada, et kui filmides kasvab vägivallale viitavate sõnade sagedus, kasvab seal ka vägivalla kujutamise sagedus.
Babak Fotouhi Marylandi Ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad oma uuringust ajakirjas JAMA Pediatrics.
Nad arvavad, et võib-olla saaks filmide vägivaldsusele viitavad kasvunumbrid veel suuremaks, kui arvesse võtta ka tapmisest ja mõrvamisest väiksemate vägivallaaktide mainimisi.
Filmitegijad soovivad ju köita publiku tähelepanu, ja paraku on just vägivald üks tõhusamaid tähelepanu köitjaid.
Filmide vägivallastumist on tõdenud teisedki uuringud, aga see uuring paistab silma erakordselt suure filmide hulga poolest.