Ripsmed tõrjuvad tõhusalt pritsmeid
Milleks on inimesel ripsmed? Suurema osa oma eellaste karvkattest on tänapäeva inimesed kaotanud, kuid need silmalaugude servi palistavad karvakesed on jäänud.
Ripsmete pikkus ei paista sõltuvat ei inimese soost ega rahvusest, kuid vanusega nende pikkus, paksus ja tumedus enamasti vähenevad.
Levinud arvamuse järgi kaitsevad ripsmed silmi tolmu eest, aga Hiina teadlased on seda küsimust lähemalt uurinud ja nende vastus on pisut teine: ripsmed tunduvad olevat peamiselt kohastunud hoopis vedelikupiisku silmast eemal hoidma.
Jiang Lei Hiina Teaduste Akadeemia füüsikalise ja keemilise tehnika instituudist tõdeb koos kolleegidega ajakirjas Science Advances, et ripsmekarvad kujutavad endast vetthülgavaid kõverdunud karvu, mille ehitus ja asetus võimaldavad silmale lähenevat vedelikku kiiresti ja täpselt eemale suunata, lubades seeläbi nägemist selgena hoida.
Ripsmete kuju on nende sõnul lähedane brahhistokroonilisele kõverale ehk füüsikast tuntud niinimetatud kiireima languse joonele, mida mööda punktmass jõuab homogeenses jõuväljas lühima võimaliku ajaga punktist A punkti B.
Ripsmete tõhususest vedelikutõrjel saame tegelikult ju ka ise iga päev kasu, kui näiteks trenni tehes või duši all käies sattub silma märksa vähem higi või vett kui seda sinna ilma ripsmete olemasoluta sattuda võiks.
Lei ja ta kolleegid uurisid nüüd täpsemalt järele, kuidas ripsmete kõverus, painduvus ja vetthülgavus vedeliku äravoolu mõjutavad. Süsteemis toimivate jõudude leidmiseks koostasid nad ka arvutimudeli.
Uuringust on teadlaste väitel ka praktilist kasu. Näiteks saab uute ja paremate teadmiste alusel valmistada niisuguseid kunstripsmeid, mis tõrjuvad vett tõhusamalt kui tavalised kunstripsmed.
Võib-olla võiks ka mõnele kaameraobjektiivile ripsmetest inspireeritud pritsmekaitse külge panna.